Nisan yağmurlarıyla oluşan doğa harikası!

  • 09:05 18 Nisan 2019
  • Ekoloji
Medine Mamedoğlu
 
DİYARBAKIR - Bahar ayının gelmesi ile içinde barındırdığı saklı güzelliklerin ortaya çıktığı Silvan’da kar ve yağmur sularıyla beslenen şelale, doğa harikası görüntüsüyle adeta büyülüyor. 
 
Baharın gelişi ile birlikte yeşile bürünen bölge illerinde, saklı güzellikler de açığa çıkıyor. Tarihi ve doğasıyla insanı kendine hayran bırakan Diyarbakır’da Nisan yağmurlarıyla ortaya çıkan şelaleler göz kamaştırıyor. Silvan ilçesine bağlı Eskiocak (Sexte) köyünde bulunan ve köylülerin uzun yıllardır topraklarını sulamak için doğal kaynak görevi gören şelale de bunlardan biri. Köye ait bağların ortasında bulunan şelale, görselliği ile kartpostallık görüntü oluşturuyor.
 
Akan su bağ ve bahçelere hayat veriyor
 
Etkili olan yağışlarla birlikte pınarlardan akan su seviyesinin yükselmesi sonucu adeta coşan şelale, kar ve yağmur sularıyla beslendiği için yaz mevsiminde kuruyor. Köylülere de ev sahipliği yapan şelale, dağın zirvesinden Batman Ovası’na doğru akıyor. Bu geçiş noktasında ise köylülerin bağ ve bahçeleri de bu suyla yeşilleniyor. Manzarası ve güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan şelalenin ziyaretçileri de oldukça fazla.