Erciş Balık Bendi ziyaretçi akınına uğruyor

  • 09:01 19 Nisan 2019
  • Ekoloji
VAN - Van Gölü’nde yaşayan balık türlerinden biri olan İnci Kefali için avlanma yasağı başlarken, göçün yoğun yaşandığı Erciş Balık Bendi, ziyaretçi akınına uğruyor. 
 
Van-Erciş karayolu üzerinde, Erciş merkeze 8 kilometre mesafede bulunan Balık Bendi alanı ilkbaharla birlikte halkın uğrak yeri olmaya başladı. Tendürek Dağın’dan beslenen Deli Çay’ın Van Gölü ile birleştiği noktada her yıl İnci Kefali balığının göç etme şöleni yaşanıyor. Göç etmek için Deli Çay ağzında Erciş Balık Bendi alanında toplanan milyonlarca balık, akıntıya ters şekilde yüzerek üreme noktalarına göç ediyor. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistisin ziyaret ettiği Erciş Balık Bendi’ne bu yıl da yoğun ilgi gösteriliyor.  
 
Üreme tarihlerinde avlanma yasak
 
Dağlardaki karın erimesiyle Deli Çay’ın debisi yükselirken, İnci Kefali de 15 Nisan’dan sonra göç etmek için gölden çıkarak tatlı su kenarlarında toplanmaya başlıyor. Toplanan balıklar, Mayıs ve Haziran aylarında göç etmeye başlıyor. Bu tarihlerden sonra üreme noktalarına gelen balıklar, burada yumurtalarını bıraktıktan sonra Van Gölü’ne yeniden dönüyor. Üreme tarihlerinde avlanması yasak olmasına rağmen her yıl kaçak balıkçılar tarafından tonlarca balık avlanıyor. 
 
‘Haziran’da yeniden geleceğiz’ 
 
Erciş Balık Bendi mevkiine Van dışından gelen bir aile, alanının büyülü bir havası olduğunu belirtti. Ailece balıkların toplandığı alanı görmeye geldiklerini kaydeden Hejar İhtiyatoğlu, “Doğal ve piknik alanıyla muhteşem bir yer. Buraya ilk defa geldik ama balık göçünün yoğun yaşandığı Haziran ayında yeniden geleceğiz” dedi.