Bal ormanı tehdit altında: Taş ocağı için onay verildi

  • 16:52 20 Nisan 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Bal ormanı ilan edilen ve nesli tükenme tehdidi altında olan canlıların olduğu Hemşin Vadisi ve Zonguldak’taki Çayır Mağarası’nın yakınlarına taş ocağı ile kalker ocağının açılmasına ilişkin “ÇED gerekli değildir” kararı verildi, yurttaşlar hukuk mücadelesi başlattı.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca "bal ormanı" ilan edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi'ndeki Levent köyünde, özel bir firma tarafından 98 hektarlık alanda taş ocağı projesi hazırlandı. Proje için "Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değil" kararı verildi. Yöre halkı, doğal yapının bozulmaması için yol dahi yaptırmadıkları ormana açılmak istenen taş ocağı projesine karşı hukuk mücadelesi başlattı ve iptal davası açtı. Halk kestane, kızılağaç, gürgen, çam, ladin, kayın, dağ karayemişi, likapa gibi zengin bitki çeşitliliği bulunan ormanlık alanda açılacak taş ocağının doğal yaşamı bozacağına dikkat çekiyor.
 
Zonguldak'ta da aynı tehdit
 
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Çayır Mağarası’nın 346 metre yakınına yapılması planlanan kalker ocağı ve kırma eleme tesisi projesi için açıklanan ÇED raporunda ise 27 hektarlık alanda doğal gürgen, kayın ve kestane ve çam ağaçlarından oluşan 3 bin 133 ağacın kesileceği belirtildi. Çevre dernekleri, projeyle ekolojik dengenin bozulacağını, biyolojik olarak bilimsel çalışmaların yapıldığı Çayır Mağarası'nın tehlike altına gireceğini açıkladı.