Kenger ve kreş tezgahlarda yerini aldı

  • 09:02 22 Nisan 2019
  • Ekoloji
VAN - Hakkari’nin Derecik yaylalarında toplanan kenger ve kıreş, semt pazarlarında kurulan tezgahlarda yerini aldı. Halk, sağlığa iyi gelen bitkilere yoğun ilgi gösteriyor. 
 
Hakkari’nin Derecik ilçesinin yaylalarında doğal olarak yetişen kenger (gengır) ve kıreş (stiri) bitkileri, havaların ısınmasıyla birlikte yeşermeye başladı. Toplanan bitkiler, Van’a getirilerek semt pazarlarında satılıyor. Hemen hemen her sebze tezgahında bulunan kenger, faydaları nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Dikenli olması nedeniyle toplanması zor olan kenger, halk arasında “kanser ilacı” olarak biliniyor. Kengerin kilosu ise 10 TL’ye satılıyor. 
 
Birçok yemekte kullanılıyor
 
Pazara kenger almak için geldiğini belirten Sarya Işık, “Birçok yemekte kenger kullanıyoruz. Cacık ve salatanın yanı sıra kızartılarak da tüketiliyor. Üzerine yumurta kırarak kahvaltıda da tüketiyoruz. Kıreş otu ise bulgur ve Van’ın yöresel yemeklerinden olan keledoşun içinde kullanılıyor” dedi. 
 
Kengerin bağırsak, böbrek ve kanser hastalıklarına çok iyi geldiğini vurgulayan Sarya, “Hemen hemen her yaylada bulunuyor, halk kengeri daha çok sağlıklı olduğundan tüketiyor” diye belirtti.