Cehennem Deresi Kanyonu doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor

  • 09:05 3 Mayıs 2019
  • Ekoloji
ŞIRNAK - İdil’de bulunan ve coğrafi yapısıyla herkesi kendine hayran bırakan Cehennem Deresi Kanyonu, havaların ısınmasıyla yeşille büründü. Ana akım medya tarafından sürekli operasyon bölgesi olarak tanıtılan Kanyon, doğal yapısıyla ziyaretçilerini adeta büyülüyor.
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde bulunan ve yıllardır keşfedilmeyi bekleyen Cehennem Deresi Kanyonu, bahar ayının gelmesi ile birlikte yeşile büründü. Gabar Dağı eteklerinde bulunan yüksekliği ve manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan Kanyon’a ilgi de her yıl oldukça fazla. Ana akım medyada sürekli operasyon haberleri ile anılan ilçede, 2015-16 yılları arasında yaşanan çatışmalardan sonra uzun süre “Özel Güvenlik Bölgesi”nde kalan Kanyon, havaların ısınması ile birlikte ziyaretçilerini bekliyor.
 
Coğrafi yapısıyla bölgenin en büyük kanyonu olma özelliği taşıyan Cehennem Deresi, aynı zamanda kaynak suyu ile İdil merkez ve köylerinin de içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. Halkın kendi imkânları ile hortum takarak su çektiği Kanyon’dan 4 mevsim içme suyu ihtiyacı karşılanıyor. Kış aylarında taşan su, köylüler tarafından tarım arazilerinde de kullanılıyor.
 
Çatışmalardan sonra Kanyon uzun süre kimsesiz kaldı!
 
2015-16 yılları arasında ilçede yaşanan çatışmaların ardından askerler tarafından yoluna birden fazla arama noktası kurulan Kanyon’da, tarihi mağaralarda bulunuyor. Yasaktan önce halkın bahar ve yaz aylarında piknik yapmak için doldurduğu alan çatışmalardan sonra uzun süre askeri alan olarak kullanıldı. Sivil halkın girişine uzun süre izin verilmeyen Kanyon, geçtiğimiz birkaç sene boş kaldı. Halkın gitmekte zorlandığı Kanyon, ana akım medyada sürekli operasyon bölgesi olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz günlerde de operasyonun yapıldığı Kanyon’da havaların ısınmasıyla birlikte çıkan kaynak suyu artarken, bölge de baharla yeşille büründü.
 
Bölgenin her yerinden ziyaretçiler!
 
Doğal güzelliğine rağmen korunmayan Kanyon, son yıllarda yaşanan çatışmalardan dolayı hasar aldı. Kurşun ve bomba izlerinin olduğu bölgede, havaların ısınmasıyla hareketli günler yaşanıyor. Çobanların hayvanlarını otlattığı, halkın da piknik yaptığı Kanyon, şimdiden yoğun ziyaretçi çekmeye başladı. İlçe ve çevre kentlerden halkın yoğun ilgi gösterdiği Kanyon yolunun da belediye tarafından en kısa sürede yapılması bekleniyor.