Öğrencilerden ‘iklim için okul grevi’

  • 16:51 10 Mayıs 2019
  • Ekoloji
BALIKESİR - Ayvalık’ta iklim değişikliğine dikkat çekmek isteyen öğrenciler, "İklim İçin Okul Grevi" eyleminde bir araya geldi.
 
Balıkesir’İn Ayvalık ilçesinde öğrenciler, 8’inci sınıf öğrencisi Ege Edman, öncülüğünde "İklim İçin Okul Grevi" eyleminde bir araya geldi. Okul grevinin ikincisini gerçekleştiren öğrenciler, fosil yakıt kullanımı ve karbon emisyonu sonucu yakın bir gelecekte yaşanabilir bir dünya kalmayacağına vurgu yaptı. Öğrenciler, yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi. Öğrencilerin eylemine İstanbul’dan gelen öğrenciler de destek verdi.
 
Eylemde konuşan Ege Edman, "İklim İçin Okul Grevi" eylemini dünyada ilk kez başlatan Greta Thunberg’in İsveç Parlamentosu önünde oturma eylemine başladığında tek başına olduğuna dikkat çekerek, "Şimdi ise milyonlarca genç bu eylemleri sürdürüyor" dedi. Ege, dünyanın hızla ısındığını ve bunun önüne geçilmemesi halinde çocukların yaşayacağı bir dünyanın kalmayacağını söyledi
 
Ayvalık halkının yoğun ilgi gösterdiği eylem, İstanbul’dan destek için gelen konuk öğrencilerin konuşmalarıyla sona erdi.