‘Çalıştay çözüm üretmez JES’ler tamamen kalkmalı’

  • 09:03 21 Mayıs 2019
  • Ekoloji
AYDIN - EBRD öncülüğünde düzenlenen “Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi Çalıştayı”na katılan yaşam savunucuları, JES istemediklerini dile getirdi. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile STANTEK Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi’nin ortaklığıyla Denizli, Aydın, Manisa’da “Jeotermal Kaynakların Kümülatif Etki Değerlendirmesi Projesi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Çalıştaya, ulusal ve uluslararası alanlarda çalışan proje uzmanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üreticiler, yurttaşlar ve kamu görevlileri katıldı. 
 
Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) üyesi Şermin Çetin, çalıştayın Jeotermal Enerji Santrali (JES) firmalarını durdurmada etkili olmasa da en azından firmaların daha dikkatli olmaları konusunda etkili olacağını dile getirdi. 
 
EBRD doğaya zarar vermeme koşulunu araştırmıyor
 
Türkiye ve birçok ülkede enerji yatırımları, madencilik faaliyetleri, tarım, sanayi ve bankacılık gibi alanlarda üye devletlere kredi veren Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) daha önce yaşam savunucuları tarafından dilekçe yazılmıştı. EBRD’nin İstanbul’daki son toplantısına da katılan yaşam savunucuları, bankanın kredi verirken doğaya zarar verilmemesi koşulunu araştırmadığını belirtmişti. 
 
‘Yaşam savunucuları ‘JES istemiyoruz’ dedi’
 
Çalıştaya dair bilgi veren Şermin Çetin, kendilerine JES’lerin fayda ve zararlarının yazılması için kartlar dağıtıldığını ifade ederek, “Biz ‘faydası yok, istemiyoruz’ dedik. Mahkeme kararlarını da sunduk. Halkın dilinden bir değerlendirme yapılacak. Kurumlar ne yazar bilmiyoruz” dedi.
 
EBRD yetkililerinin akışkanların tekrar yeraltına verilmesi teklifinde bulunduğunu ve ağaçların kesilmemesi için de saha araştırması yapılmasını önerdiğini belirten Şermin, Aydın’ın hemen her yerinde zeytinlik olduğunu hatırlattı. JES’lerin tamamen kalkması gerektiğinin altını çizen Şermin şöyle dedi: “EBRD’nin denetleme mekanizması var mı bilmiyorum ama bence göstermelik gibiydi. Bizim kültürümüz, doğamız, kimliğimiz yok olacak. Biz bunun yok olmasını istemiyoruz. En azından Çevre Bakanlığı şikayetleri önemsemiş ki geldi. Bu banka JES’lere kredi veren banka. En azından biraz daha az kredi verilir. Bu tür çalışmalar bu nedenle önemli.”