Yaylaköy'de yapılmak istenen RES'e karşı yaşam savunucularından açıklama

  • 14:25 21 Mayıs 2019
  • Ekoloji
İZMİR - Yaylaköy'de mahkeme kararlarına rağmen yapılmak istenen RES'leri protesto eden yaşam savunucuları, her türlü yasal haklarını kullanacaklarını belirtti. Yaşam savunucuları ayrıca bir kültürün yok edilmeye çalışıldığı uyarısında da bulundu. 
 
İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı 450 yıllık Yaylaköy yakınında bir arazide yapılmak istenen Rüzgar Enerji Santralleri (RES) için tarım arazilerinin afet bölgesi ilan edilmesine karşı Karaburun Kent Konseyi ve Karaburun Yurttaş Davacıları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde ortak basın açıklaması düzenledi. "Karaburun'a iyi bak, kulak ver yaşat…," ve "Karaburun yarımadasını şantiyeye çevirmeyin" pankartlarının açıldığı basın açıklamasını Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç okudu. Açıklamaya Ege Çevre Platformu ve Ekoloji Birliği üyeleri, TMMOB temsilcileri, CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Tacettin Bayır'ın yanı sıra çok sayıda yaşam savunucusu da destek verdi. 
 
'Yaylaköy'de mahkeme kararları işletilmiyor'
 
Karaburun'da talanın boyutlarının kural tanımaz hale gelerek yağmaya dönüştüğünü söyleyen Karaburun Kent Konseyi Başkanı Goncagül Karaağaç, Bozdağ'da makilik alana kepçelerin girdiğini, Balıklıova tepelerinde izinsiz bir şekilde türbinlerin temellerinin atıldığını söyledi. Yaylaköy'de mahkeme kararlarının işletilmediğini ve yapılan suç duyurularının işleme alınmadığını söyleyen Goncegül "Danıştay kararı ile Lodos Elektrik Üretim AŞ'nin hukuken geçerli ve yürürlükte olan bir üretim lisansı kalmamasına rağmen, firmanın geçerli bir üretim lisansı olmadığı sürece ÇED başvurusunda bulunması ve bu başvuruya ilişkin olarak TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ÇED sürecinin başlatılması, ÇED hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verebilmesi hukuken mümkün olmamasına rağmen yapılmaya çalışılan nedir" diye sordu.
 
'Lodos Elektrik yarımadanın yüzde 61'ini kiraladı'
 
Lodos Elektrik firmasının Yarımada'nın yüzde 61'ini kiraladığını söyleyen Goncagül, 1952 yılından bu yana 'Jeolojik Durum Raporu' ile ilişkilendirilerek köylülerin evlerinin ellerinden alınmak istendiğini söyledi. 67 yıldır heyelan riski yaşamamış Yaylaköy'ün 14 Ocak 2019'da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile "Afete Maruz Bölge" ilan edildiğini söyleyen Goncagül, "Kırkım Şenlikleri, türküleri, şiirleri, ağılları, çanları ve çeşmeleri ile bir kültür yok ediliyor. Karaburun'da karakeçiler kaçırılmak isteniyor. 'Canınızı verin de dağlarınızı vermeyin, dağlarımıza zulüm ediliyor' diyen çobanların seslerine kulak verin. Yaylaköylüler asırlık kadim kültürleriyle bu yarımadada yaşamaya dün ve bugün olduğu gibi yarın da devam edecekler" dedi.
 
'Her türlü hakkımızı kullanmaya devam edeceğiz'
 
Özel Çevre Koruma Alanı (ÖÇKA) sürecini denetleme yetkisini üzerine alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı, ÖÇKA ilanının gerekliliklerini yerine getirmeye davet eden Goncagül, Yaylaköy'de Lodos Elektrik Üretim A.Ş'nin Cumhurbaşkanlığı kararına aykırı ve suç teşkil eden eylemlerini acilen durdurmasını talep etti. Goncagül, "Karaburunlu yurttaşlar olarak, her türlü yasal hakkımızı, dün olduğu gibi bugün de kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz" diye belirtti. 
 
İl Müdürlüğü ile görüşüldü
 
Basın açıklamasının ardından CHP milletvekilleri ve Goncegül Karaağaç Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşme yapmak için bölgeden ayrıldı. Yapılan görüşmede Karaağaç Çevre ve Şehircilik İl Müdürü'nün konunun takipçi olacağını söylediği belirtildi.