Ekolojistlerden ortak açıklama: Ormanlar yangınlara kurban verilmekte

  • 14:17 11 Haziran 2019
  • Ekoloji
DİYARBAKIR/ŞIRNAK - Amed Ekoloji Derneği ve Şırnak MEH, güvenlik gerekçesiyle Kürt coğrafyasında uzun yıllardır çıkartılan orman yangınlarına dikkat çekmek için yaptıkları açıklmada orman yangınlarına göz yummayacaklarının altını çizerek, “Sorumlu kişi ve kuruluşları gerekli önleyici planlamalar yapmaya çağırıyoruz” denildi.
 
Ekoloji birliği, Türkiye geneli yaşanan orman yangınlarına ilişkin birçok kentte basın açıklaması düzenledi.  Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasına Amed Ekoloji Derneği aktivistlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamayı katılımcılar adına Amed Ekoloji Derneği üyesi Abdulvahap Işıklı okudu.
 
‘Köy boşaltma politikaları sürdürülmekte’
 
Ormanların birkaç milyar yıllık bir geçmişe sahip ve tür çeşitliliğinin en önemli alanlar olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu alanlarda yaşanan yangınlara dikkat çekildi. Güvenlik gerekçesiyle Kürt coğrafyasında uzun yıllardır çıkartılan orman yangınlarına dikkat çekilen açıklamada, 90’lı  yıllarda köy boşaltmalarında yöntem olarak  orman yangınları kullanıldığını hatırlatıldı. Söz konusu zorla göçertme politikalarının hala devam edildiğinin belirtildiği açıklamada, askeri operasyonlardan kaynaklı her yıl birçok ormanlık alanda yangınların yaşandığının ve binlerce hektar ormanın küle döndüğü kaydedildi. Açıklamanın devamı ise şu şekilde: “Askeri operasyonlardan kaynaklı her yıl birçok ormanlık alanda yangınlar yaşanmakta ve bu alanlar küle dönmektedir. Her yıl günlerce süren orman yangınlarında binlerce hektar ormanlık alan yok olmaktadır. Yörede yaşayanların can ve mal kaybı olmakta, ormanda yaşayan canlıların en temel hakkı olan yaşam hakkı yok sayılmaktadır. Çıkan, çıkarılan orman yangınlarının söndürülmesi engellenmektedir.
 
‘Çalışmalara başlanılmalı’
 
Olası yangınlar için gerek merkezi iktidar gerekse yerel yönetimlerin şimdiden kendi sınırları içindeki ormanların korunması için eğitim çalışmalarına, gerekli makine ve ekipmanları hazırlamaya başlamalıdır. Sorumluların söylem ve gerekçeleri ne olursa olsun yetkili kurumları yangınların çıkması-çıkarılması konusunda vicdani olarak sorumlu davranmaya ve anayasa ile koruma altına alınmış olan ormanları korumaya davet ediyoruz.  Şimdiden uyarıyoruz; Her yıl olduğu gibi bu yılda muhtemel çıkacak yangınları ‘iyi niyetle’ karşılayıp sineye çekmeyeceğiz. Söz konusu alanlarda meydana gelecek orman yangınlarına göz yummayacağız. Bir bütün olarak yaşam alanlarını tehdit eden bu durumu kimse geçiştiremez. Sorumlu kişi ve kuruluşları gerekli önleyici planlamalar yapmaya çağırıyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı ve ormanlarımızın ve yaşamın koruyucusu ve savunucusu olacağımızı tüm kamuoyuna ve ilgili kurumlara bildiririz.”
 
Şırnak
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü de meydana gelen orman yangınlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya Mezopotamya Ekoloji Hareketi (MEH) Aktivistleri, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri katıldı. Açıklamayı MEH aktivisti Yakup Tanış yaptı.
 
‘Orman yangınlarının söndürülmesi engellenmektedir’
 
Güvenlik gerekçesiyle Kürt coğrafyasında uzun yıllardır çıkartılan orman yangınları da bir başka yıkıcı etki yaratmakta olduğunu ifade eden Yakup, “Doksanlı yıllarda köy boşaltmaları hep orman yangınları üzerinden yapılmış ve yangınlar yöntem olarak kullanılmıştır. Ne yazık ki günümüzde bu anlayış  hala aynı şekilde devam etmektedir. Askeri operasyonlardan kaynaklı her yıl birçok ormanlık alanda yangınlar yaşanmakta ve bu alanlar küle dönmektedir. Her yıl günlerce süren orman yangınlarında binlerce hektar ormanlık alan yok olmaktadır. Yörede yaşayanların can ve mal kaybı olmakta, ormanda yaşayan canlıların en temel hakkı olan yaşam hakkı yok sayılmaktadır. Çıkan ve çıkarılan orman yangınlarının söndürülmesi engellenmektedir” dedi.
 
Yakup son olarak şunları dile getirdi: “Bir bütün olarak yaşam alanlarını tehdit eden bu durumu kimse geçiştiremez. Sorumlu kişi ve kuruluşları gerekli önleyici planlamalar yapmaya çağırıyoruz. Konunun takipçisi olacağız.”