Bedia Özgökçe’den Van Gölü için seferberlik çağrısı

  • 14:40 19 Haziran 2019
  • Ekoloji
 
VAN - “Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri” etkinliklerinin ikinci gününde düzenlenen çalıştayda konuşan VBB Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe, “Kadın bedeniyle yaşama can verdiği gibi su ile de toprağa can verdi. Kadın, suyun kutsallığının bilinciyle ekolojik yıkıma karşı tarihin her anında hep başkaldıran oldu. Bir kadın eşbaşkan olarak tüm kadınlara çağrımdır” dedi.
 
Van Büyükşehir Belediyesi'nin “Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri” kapsamında düzenlenen etkinlikler ikinci gününde birçok Sivil Toplum Örgütü’nün ( STK) katılımıyla düzenlenen çalıştayla sürüyor. Elit World Oteli’nde düzenlenen çalıştaya Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe ev sahipliği yaparken, STK’lerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl eşbaşkanları da katıldı.
 
‘Göl etrafındaki yıkımı kendine dert edinen herkesi selamlıyorum’
 
Çalıştayda ilk olarak söz alan Bedia Özgökçe Ertan,  “Bugün buradayız, çünkü bir yola çıkacaksak, Van Gölü’nün hikayesini kaleme alacaksak bu yalnızca bizimle olmamalı. Bu kentin, Van’ı Van yapan tüm bileşenleriyle, tüm dinamikleriyle olmalı dedik. Bugün burada bir kez daha sizinle Gölü’nü yaşatmayı birlikte dert edindiğimiz için, çıkılan bir yolda yan yana olacağımız için heyecanımı bir kez daha paylaşmak istiyorum” diye belirtti. 
 
Seferberlik çağrısı
 
Bedia devamında, Van Gölü’ndeki kirliliğe karşı çözüm üretilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Van Gölü’nde yaşanan ekolojik tahribat da bir il veya ilçenin tek başına çözüm geliştirebileceği bir tahribat değildir. Bunun çözümü de sadece Van ile mümkün değil.  O yüzden herkesi Van Gölü için seferber olmaya çağırıyoruz. Amacımız yalnızca Van Gölü’nü hak ettiği şekilde yaşatmaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘Su yaşamını kendisidir’
 
Daha önce sosyal medya üzerinden “Van Gölü Nefesimizdir” sloganıyla kampanyanın startını verdiklerini hatırlatan Bedia, “İlan ettiğimiz bu sloganın hıza yayılması ve tüm kesimler tarafından sahiplenilmesiyle bize daha çok cesaret ve umut aşıladı. Van Gölü için yüreği atan ne kadar çok dostumuzun olduğunu bizlere gösterdi. İnanıyorum ki bu destek gün be gün artacaktır.  Bu slogan ile birlikte aynı zamanda ‘Van Gölü Günleri’ için bir de bir logo tasarladık. Bu logomuzun elbette bir hikâyesi ve manası var. Su, hayat ve yaşamın kendisidir. Kadının kendisi de yaşam verendir. Kadın; emeğiyle, zihniyle ve tüm varlığıyla dokunduğu her yer yeri arındırıp, yaşam veriyor. Logomuzun arka planındaki manayı da şöyle özetleyebilirim. Van denizi; suyun kutsallığı, güneşin aydınlığı ve kadının bereketinin birlikteliğidir” dedi.
 
‘Tüm kadınları göl için ses olmaya davet ediyorum’
 
“İnsanlık tarihinin ilk zamanlarında kadın, toprak, tohum ve suyu buluşturarak tarımı buldu” diye devam eden Bedia, “Kadın üretti. Kadın bedeniyle yaşama can verdiği gibi su ile de toprağa can verdi. Kadın, suyun kutsallığının bilinciyle ekolojik yıkıma karşı tarihin her anında hep başkaldıran oldu. Bir kadın eşbaşkan olarak tüm kadınlara çağrımdır. Tüm kadınları nefesimiz olan Van Gölü için can olmaya, ses olmaya davet ediyorum” diyerek kamuoyuna çağrıda bulundu. 
 
Ardından Belediye Çevre Koruma Daire Başkanı Salih Taşçı, “Van Gölü nefesimizdir, sahip çıkalım” başlıklı sunumunu yaptı.  
 
İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Azim Yaca ise, Van Gölü’nün temizliğiyle gölün içindeki canlı çeşitliliğinin de korunacağını söyledi. Bu tarz çalışmalarının öneminin daha da artmakta olduğuna dikkat çeken Azim, “Van Gölü’nün korunması çalışmaları gölün altında bulunan canlılar, müze niteliği taşıyan tarihi kalıntılar içinde ayrıca önemlidir” diye konuştu.
Çalıştayın ikinci oturumunda ise Van Gölü kirliliğine karşı önerilerin alınmasıyla sürdü.