Kaplumbağa yaşamını tehdit eden belediye hakkında suç duyurusu

  • 15:32 19 Haziran 2019
  • Ekoloji
MERSİN - Anamur’da deniz kaplumbağalarının yaşam alanının tahrip edilmesine tepki gösteren çevreciler, Anamur Belediye Başkanı’na tepki göstererek çalışmaların derhal sonlandırılması çağrısında bulunurken, belediye hakkında ise suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu.
 
Mersin Çevre Derneği (MERÇED) ile Akdeniz Kaplumbağaları ve Doğa Koruma Derneği (AKKAP) bir araya gelerek, Anamur Belediyesi’nin deniz kaplumbağalarının yuvalarının olduğu Anamur kumsalında çalışma yapılmasına tepki göstermek için basın açıklaması düzenledi. Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen açıklamayı AKKAP adına Öğretim Görevlisi Doktor Aşkın Hasan Uçar, MERÇED adına yapılan açıklamayı ise Kenan Hoplar okudu.  
 
'Yuvalama alanında çalışma yürütmektedir'
 
Anamur’un, Türkiye’deki koruma altında olan 21 deniz kaplumbağası yuvalama alanları içerisinde önemli bir yere sahip olduğunun altı çizildi. Açıklamada, “Yaklaşık 13 km’lik kumsalı ile Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listede yer alan ‘zarar görebilir’ (VU: Vulnerable) statüsünde olan Caretta caretta (İribaş Deniz Kaplumbağası)’nın en önemli yuvalama alanlarındandır. Bunun yanında Yumuşak Kabuklu Nil Kaplumbağası (Trionyx triunguis) ve Kum zambaklarının (Pancratium maritimum) da yaşam alanıdır. Anamur Kumsalı’nın çok önemli olduğu, ulusal ve uluslararası anlaşmalarla korunması taahhüt edilmesine rağmen Anamur Belediyesi tarafından 31.05.2019 tarihinden bu yana yuvalama kumsalı içinde kalan Cerenler Mevkiinde ‘Belediye Piknik ve Mesire Alanı’ düzenlemesi yapılmaktadır” denildi. 
 
'Deniz kaplumbağalar tehdit altında'
 
Yuvalama kumsalında belediye tarafından iş makinası sokularak düzenlemeler yapıldığını tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Yapılan düzenlemeler ile mevcut yuvalar zarar görmüş ve alanın kumul yapısı bozulmuş olduğu için yumurta bırakma ve yuvalardan yavru çıkışı söz konusu olamayacaktır. Yapılan bu müdahale kıyı-kenar çizgisine aykırı olduğu gibi deniz kaplumbağaları ile ilgili genelgeye de aykırıdır. Anamur kumsalında yuvalama sezonu olan Mayıs ile Eylül ayları arasında yapılacak düzenlemeler ve daha sonra alanı tahrip edecek işlemler deniz kaplumbağalarının hayatını tehdit etmektedir. Deniz kaplumbağalarının yaşam ortamlarının korunmasını ulusal ve uluslararası sözleşmelerle ülke olarak taahhüt etmemize rağmen bu yasa ve kurallara ters düşülmüştür” ifadelerine yer verildi.
 
Belediye hakkında suç duyurusunda bulunuldu
 
Açıklamada ayrıca uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk kuralları ile korunan yaklaşık 13 kilometrelik Anamur sahilinin Karaağaç mevkiindeki kumsalı, uzun bayram tatilinde kum alıp toprak dökerek piknik ve mesire alanı yapmak amacıyla tahrip eden Anamur Belediyesi’nin günlerdir sürdürdüğü çalışmalarından ötürü suç duyurusunda bulundukları da duyuruldu.
 
Açıklama alkışlarla son buldu.