İki eşek boyandı, soruşturma başlatıldı

  • 14:35 19 Temmuz 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - İspanya'da safari temalı bir düğünde, iki eşeğin zebra gibi boyanması tepki çekti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 
İspanya’nın güneybatısındaki Cadiz kentinde safari temalı bir düğünde iki eşek zebra gibi boyandı. Eşekler, düğün resepsiyonunun yapıldığı barın bahçesinde görüntülendi. Hayvanların videosunu çekip sosyal medya hesabında paylaşan Angel Tomás Herrera Peláez adlı kullanıcı, uzun süre güneş altında bırakıldığı belirtilen hayvanlara yönelik muamelenin "utanç verici" olduğunu söyledi.
 
"Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan eşeklerin turistlerin eğlencesi haline getirildiğini" belirten Angel, bar sahibinin hayvanların parti ve eğlencelerde kullanılmasını yasaklayan yasaları ihlal ettiğini belirtti.
 
'Boyalar zararsız'
 
Cadiz Tarım ve Ticaret Dairesi, hayvan hakları savunucularının şikayeti üzerine soruşturma başlatırken, Daniel Sanchez Roman adlı yerel bir yetkili eşekleri zebraya benzetmek için kullanılan boyaların zararsız olduğunu iddia etti. "Ecologists in Action" adlı çevre örgütü de açıklama yaparak, eşeklere yönelik hak ihlaline "yasadışı ve sorumsuzca” diyerek tepki gösterdi.