Plastik kalıntılar deniz ineğini öldürdü

  • 15:05 18 Ağustos 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Tayland'da birkaç ay önce kurtarılan deniz ineği, midesindeki plastik kalıntılarının neden olduğu enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.
 
Tayland’da Meryem adı verilen deniz ineği (dugong), Nisan ayında Tayland'da bir sahile vurmasının ardından kurtarılarak korumaya alınmıştı. Deniz ineği, kendisini kurtaran dalgıçlara "sarıldığı" fotoğrafının sosyal medyada yayılmasıyla, tanındı.
 
8 aylık deniz ineği bir hafta önce hastalanmış ve yemek yemeyi kesmişti. BBC’nin haberine göre, Meryem'in müdahalelere rağmen, cumartesi gece yarısı hayatını kaybettiği açıklandı. Meryem'e yapılan otopside midesinde biri 20 cm uzunluğunda bazı plastik parçaları bulundu.
 
Deniz memelilerinden olan deniz ineklerinden Tayland sularında sadece birkaç yüz tane kaldığı tahmin ediliyor.
 
Trang Bölgesi Su Parkı Müdürü Chaiyapruk Werawong, "Meryem midesindeki iltihabın kanını zehirlemesi sonucu hayatını kaybetti" dedi. Deniz ineğinin tedavisiyle sorumlu veterinerlerden Nantarika Chansue, "Meryem'in ölümü hepimizi çok üzdü, ama bu bize nesli tehlikedeki hayvanları kurtarmak için doğayı korumamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor" dedi.
 
Tayland'da geçen yıl da 80'den fazla plastik poşet yiyen bir kılavuz balina hayatını kaybetmişti.