‘Karşıyaka kadar büyük bir alan yandı’

  • 16:43 25 Ağustos 2019
  • Ekoloji
İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 hafta önce Karabağlar ilçesinde başlayan ve 53 saatte kontrol altına alınan yangında yaklaşık 5 bin hektarlık alanın, yani yaklaşık olarak Karşıyaka ilçesi büyüklüğünde alanın yandığını açıkladı.
 
İzmir’in Karabağlar ilçesinde kırsal Tırazlı Mahallesi yakınlarında, 18 Ağustos Pazar günü başlayan ve Menderes ile Seferihisar'ın kırsal mahallelerine kadar ilerleyen orman yangını, havadan ve karadan sürdürülen söndürme çalışmalarıyla 53 saat sonra kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangında 500 hektarlık orman alanının yandığını açıkladı. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada yanan alanın büyüklüğünün yaklaşık 5 bin hektar olduğu belirtildi.
 
5 bin hektarlık alan yangından etkilendi
 
Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin yangın sonrası alandan elde edilen uydu verilerini esas alarak yaptığı hesaplamalara göre, 3 gün süren yangında 5 bin hektarlık orman alanın alevlerden etkilendiği aktarıldı. 5 bin hektarlık alanın 3 bin 500'ünün ağır yanık sınıfında olduğu belirtildi. Yaklaşık bin 500 hektarlık alanda ise ikinci dereceden yanma söz konusu olduğu kaydedildi.
 
Yangın hattının kuzeyden güneye uzunluğunun 15 kilometre olarak hesaplandığının vurgulandığı açıklamada, “Bu hesaba göre yaklaşık olarak İzmir'in Karşıyaka ilçesi kadar (5 bin 110 hektar) büyük alan yandı” denildi.