Caretta caretta yuvalama alanına girdi, tehditlerde bulundu

  • 13:17 8 Eylül 2019
  • Ekoloji
ANTALYA - Belek sahilindeki caretta caretta yuvalama alanına traktörle giren Aziz K., kendisini uyaran çevre gönüllülerini tehdit etti. Gönüllüler, Aziz K. hakkında şikayette bulundu.
 
Antalya’nın Belek ilçesinde Akdeniz’in en büyük caretta caretta yuvalama alanında bulunan Denizkent sahiline 1 Eylül günü Aziz K. isimli şahıs traktörle girdi. Aziz K., araçla alana girişin yasak olduğu uyarısında bulunan 5’i kadın 6 çevre gönüllüsünü tehdit etti. Denizkent sahilindeki caretta caretta yuvalarını takip eden Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) gönüllüleri tarafından uyarıldı. Araçla sahile girişin yasak olduğu ve yuvaların zarar göreceği yönündeki uyarılar üzerine Aziz K., EKAD görevlilerini tehdit etti. EKAD Başkanı Ali Fuat Canpolat ve gönüllüler, Aziz K. hakkında jandarmaya şikayette bulundu. Olay yerine gelen jandarma ekiplerince şikayetler alınırken, traktörün kumsalda çekilen fotoğrafları da delil olarak sunuldu.
 
'Yuvaları dağıtırım’ tehdidi
 
Şikayetçi gönüllüler Aslıhan Güngörmez, Nisa Türhan, Zeynep Nida Karaali, Ayşenur Bakım, Hilal Buse İnce ve Umut Bubaren sahilde kaplumbağa yuvaları ile çıkan yavruların sayımını yaptıkları sırada, kumsala traktörle giren Aziz K.'nin, yanlarına gelerek, sorular sormaya başladığını söyledi. Umut, "Biz de kendisini 'Traktörle kumsala girmişsiniz, bu şekilde kaplumbağa yuvaları bozulur ve zarar görür' diye uyardık. Bunun üzerine sinirlenerek 'Sizi buraya gömerim. Sana şamar vururum, yuvaları traktörle dağıtırım, sizi kumsala ve bu köye sokmam' diye tehditlerde bulundu."
 
Öte yandan Kumluca ilçesinde, temmuz ayında caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında drift yapan sürücü E.Y.'ye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin 163 TL, 4 yuvayı bozduğu için de 400 TL ceza verilmişti.