Yasak sonrası çıkan yangına 2 gündür müdahale edilmiyor

  • 15:20 9 Eylül 2019
  • Ekoloji
MARDİN - Nusaybin ve Ömerli ilçelerinde ilan edilen yasak sonrası çıkan yangınlara 2 gündür müdahale edilmiyor. 
 
Mardin Valiliği, Polis Özel Harekat (PÖH) Şube Müdürü Tufan Kansuva’nın yaşamını yitirdiği çatışma sonrasında Nusaybin'in Büyükkardeş ve Küçükkardeş kırsal mahalleleri ile Ömerli'ye bağlı Sulakdere, Duygulu kırsal mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Ömeryan bölgesinde yer alan mahallelerde yasak sonrasında başlatılan operasyon kapsamında bölgeye çok sayıda helikopter ve askeri sevkiyatın yapıldığı belirtildi. Yasak ilan edilen köyler ve çevresinde çıkan yangın iki gündür devam ediyor. 
 
Yangına müdahale etmek isteyenlere ateş açıldı iddiası
 
Ömerli'ye bağlı Harmankaya, Taşlıca, Duygulu, Kayagöz ile Sulakdere, Nusaybin'e bağlı Küçükkardeş ve Büyükkardeş köylerinde çıkan yangını söndürmek isteyen köy halkına askerlerin izin vermediği kaydedildi. Ajansımızla iletişime geçen köy halkı, yangınların daha fazla yayılmadan önlenmesi için bir heyetin ilçeye gelmesi gerektiği çağrısında bulundu. Ayrıca yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlara ise askeri helikopterle ateş açıldığı iddia edildi. 
 
‘Köy halkı tehdit ediliyor’
 
Konuya ilişkin konuşan köy sakinlerinden biri, "Yangın sönmedi sabahtan beri köylüler söndürmeye çalışıyor. Ama bir türlü sönmüyor. Diğer köylerden yardım istiyoruz birlikte söndürelim diye ama onların gelmesine de askerler izin vermiyor. Ne olacak bilmiyoruz biz bir yeri söndürüyoruz onlar on yeri yakıyor. Köyün bütün toprağı yandı. Askerler bizzat köyün içine gelmediler fırsat bulamadılar operasyon ve yangın çıkarmakla meşguller. Kendileri bembeyaz bir yer oluşturmak istiyorlar ‘yangını söndürmeyin evinizde oturun. Yoksa karışmayız’ diyorlar. İki gündür hiç bir şey yapamıyoruz. Neden dışarıdan bir yardım gelmiyor?" diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi.