Su ve Vicdan Nöbeti’nden Hasankeyf çağrısı

  • 15:59 15 Eylül 2019
  • Ekoloji
ÇANAKKALE - Kaz Dağları’nda doğal yaşam savunucuları öncülüğünde başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”nin 52’nci gününde Hasankeyf için duyarlılık çağrısı yapıldı.  
 
Kanadalı altın arama şirketi Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları’nda faaliyetlerine başlanmak istenen siyanürlü altın arama projesine karşı tepkiler dinmek bilmiyor. Yurttaşlar ve doğal yaşam savunucularının Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlatmış olduğu “Su ve Vicdan Nöbeti” 52’nci gününde devam ediyor. Bugünkü nöbeti Ekoloji Birliği üyeleri, kent merkezinden, çevre kentlerden gelen onlarca yurttaş ziyaret etti. Nöbetin devam ettiği alana, “Altıncı şirket Kirazlı’yı terket”, “Kaz Dağları biziz” ve “Hasankeyf’e Munzur’a selam olsun” pankartları asıldı.
 
‘Hasankeyf için el ele’
 
Ziyaret sırasında nöbet gönüllüleri ve ziyaretçiler arasında hayata geçirilmek istenen projeler ve bunların yaratacağı tahribatlar üzerine tartışmalar yürütüldü. Ardından Çan Otoyolu’nun kenarından yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına kadar yürüyüş düzenleyen nöbet gönüllüleri yolda sık sık, “Havana, suyuna, toprağına sahip çık”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Şantiye kapısında kısa bir müzik dinletisi gerçekleştiren nöbet gönüllüleri, kendi besteledikleri “Hasankeyf için el ele” isimli parçayı seslendirdi. 
 
Aşure dağıtıldı
 
Şantiye kapısındaki bekleyişlerini sonlandıran kitle buradan altın madeninin faaliyete geçmesi durumunda siyanürün doğrudan etkileyeceği köyleri ziyaret ederek, köylülere aşure dağıttı.  Ziyaret sırasında köylülere bilgilendirme amacıyla konuşmalar yapan nöbet gönüllüleri, bölgenin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Havzası’nın altın arama faaliyetleri sona erdiğinde siyanürle dolma riski taşıdığına yönelik bildiriler dağıtıp, uyarılarda bulundu.  
 
Daha sonra nöbetin sürdüğü Balaban mevkiine geri dönen yurttaşlar eylemlerine kaldıkları yerden devam etti.