Valiliğin JES ihalesine karşı 17 kuruluştan birlik

  • 15:36 9 Kasım 2019
  • Ekoloji
İZMİR - İzmir Valiliği’nin 14 Kasımdaki 33 jeotermal sahanın ihaleye açılması karşısında 17 kuruluş ihalenin iptali için gereken girişimlerde bulunma kararı aldığını duyurarak 13 Kasım' da düzelenyecekleri geniş katılımllı basın açıklması için destek çağrısında bulundu. 
 
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İzmir’in Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Aliağa, Dikili, Bergama, Tire, Torbalı, Ödemiş, Foça, Kınık, Kemalpaşa, Menemen, Kiraz, Bayındır ilçelerinin sınırları içinde yer alan 30 alanın jeotermal elektirk santrali (JES) alanı için arama, 3 alanın ise JES işletmesi için ihaleye çıkıldığını ilan etmişti. Valilik, açık teklif arttırma usulüne göre ihalenin 14 Kasım 2019 tarihinde yapılacağını duyurmuştu. 
 
Ege Çevre Platformunun (EGEÇEP) çağrısı ile 7 Kasım'da bir araya gelen 17 kuruluş jeotermal ihalelerini iptal ettirmek için 13 Kasım’da geniş katılımlı bir basın açıklaması düzenleme kararı aldığını duyurdu.
 
13 KAsım'da yapılacak açıklama için EGEÇEP öncülüğünde yayınlanan mesajda şunlar kaydedildi: "Ülkenin enerji ihtiyacı var diyerek, Ege’nin en verimli tarım alanlarında jeotermal işletmek asla kabul edilemez. Kurulacak tesislerle, İzmir ili tarım alanlarının 1/3 ü yani, yaklaşık bir milyon dönüm arazi olumsuz etkilenecek, yaşam alanları yok olacaktır. Ege’de Aydın ve Denizli örnekleri göz önüne alındığında, İzmir ilini de büyük tahribatlar beklemektedir. 
 
Toplumda, bu ihalelerin bir kısmının asıl amacının turizm bölgelerindeki değerli arazilere (çok ucuza) sahip olunması olabileceği kaygısı vardır. 
 
İzmirli STK’ların ve DKÖ’lerin ortak kararı jeotermal ihalelerin tamamen iptal  edilmesidir. 
 
Bu konudaki basın açıklamamızın, 13 Kasım 2019 tarihinde, saat 12.30’da İzmir Konak’ta, Sümerbank önünde geniş bir katılım ile yapılması kararlaştırılmıştır. 
Bu basın toplantısına Ege’li tüm sivil toplum kuruluşları, Demokratik Kitle Örgütleri, çiftçiler, tarımla uğraşan vatandaşlar, tüm yerel yönetimler, belediye başkanları, kent konseyleri, siyasi parti temsilcileri ve konuyla ilgili diğer bütün çevrelerin davet edilmesi ve geniş bir katılım sağlanması amaçlanmaktadır." 
 
Katılımcı kuruluşlar ise şöyle: EGEÇEP, İzmir Barosu kent ve Çevre Komisyonu, TMMOB İKK, Kimya Müh. Odası, İzmir Tabip Odası, ZMO, İDT- İzmir Düşünce Topluluğu, Çeşme Kent Konseyi Ekoloji Platformu, Eğlen Hoca Mahallesi Muhtarı, İZÇEP, ÜZÜM-SEN, İzmir Yaşam Alanları, Karaburun Kent Konseyi, Ödemiş Kent Konseyi, AYÇEP, Tire Çiftçileri, Tüm Köy Sen, CHP İl Tarım Komisyonu, Ege 78’liler Derneği, Foça Forum.