‘Şamran kanalı güvenli hale getirilip çöpten kurtarılmalı’

  • 09:08 7 Aralık 2019
  • Ekoloji
Zeynep Durgut
 
VAN - Urartu döneminden kalan ve hala kullanılan 3 bin yıllık tarihi Şamran Kanalı çöplüğe dönerken belediyenin temizlememesinden şikayetçi olan kent sakinleri, “Tarihi kanal temizlenerek, korunmalı” dedi. 
 
Urartu Kralı Menua tarafından 3 bin yıl önce Van'ın Gürpınar ilçesinden kent merkezine su getirmek için 51 kilometre uzunluğunda yaptırılan Şamran Kanalı, bugün de varlığını koruyan ve hala kullanılan en önemli Urartu mimarileri arasında yer alıyor. Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Tarihi Şamran Kanalı, şimdilerde kaderine terk edilmiş durumda. Tarihi su kanalına atılan çöpler çevre kirliliğine sebep olurken, insan sağlığını da tehlikeye atıyor. Kanalın etrafının korunmamasın nedeniyle birçok çocuk da kanala düşerek boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Şabaniye Mahallesi’ndeki kadınlar, tarihi kanalın korunmadığını belirterek, kanala atılan çöplerin özellikle çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyledi.  
 
‘Tedbir alınması gerekiyor’ 
 
Mahalleli Zeynep Urar, tarihi kanalın korunması için ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Uzun yıllardır bu mahallede yaşayan Zeynep, “Sadece bahar aylarında kanalı temiz görüyoruz. O da çöpleri nisan yağmurları temizlediği için. Özellikle yaz ve kış aylarında kömür, plastik atıklar ve daha birçok şey kanala atılıyor. Belediye de temizlemediği için bu çöpler koku yapıyor ve yaz aylarında çocuklarımızda ciddi rahatsızlıklara yol açıyor. Her yıl 6-7 çocuk bu kanala düşüyor. Birçok çocuk bisikletiyle kanala düşerek boğulma tehlikesi ile karşılaştı. Kanalın etrafı korunmadığı için güvenli değil. Yetkililerden ve belediyeden isteğimiz bu tarihi kanalı temiz tutup korumalarıdır” dedi. 
 
‘Bir an önce etrafı güvenli hale getirilmeli’ 
 
Hüsna Gültepe de tarihi kanalı temiz tutmanın herkesin sorumluluğu olduğunu dile getirdi. “Bu tarihi su kanalı yüzyılların bize mirasıdır” diyen Hüsna, şöyle konuştu: “Herkesin bu bilinç ve duyarlılıkla tarihi kanala yaklaşması gerekir. Ama ne yazık ki kimse temiz tutmuyor, belediye de temizlemiyor. Herkes şikayetçi ama herkes de kirletiyor. Yetkililere çağrımız bir an önce kanalın etrafının güvenli hale getirilip çöplükten kurtarmalarıdır.”