İklim krizi okyanusları etkiliyor: Oksijen tükeniyor

  • 12:22 10 Aralık 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre okyanuslardaki oksijen seviyesi düşüyor ve bu ton balığı, kılıçbalığı ve köpekbalığı gibi birçok türün tehdit altında olmasına yol açıyor.
 
Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yürüttüğü ve son dönemde bu alanda yapılan kapsamlı çalışmalardan birinin sonuçlarına göre, okyanuslardaki oksijen seviyesinde düşüş tespit edildi. 1960’lı yıllarda 45 okyanus sahasında düşük oksijen tespit edilirken, bugün bu sayı 700 civarında.  Araştırmacılar, bu durumun ton balığı, kılıçbalığı ve köpekbalığı gibi birçok türü tehdit ettiğini söylüyor.
 
Son yıllarda iklim değişikliğinin yarattığı tehdit de giderek artarken, daha fazla miktarda karbondioksit emisyonuyla sera etkisi yükseldikçe, bu ısının büyük bölümü okyanuslar tarafından emiliyor.
 
Bunun sonucunda ısınan sular da daha az miktarda oksijen tutabiliyor. Bilim insanları 1960 ile 2010 yılları arasında okyanuslarda eriyen gaz miktarının yüzde 2 oranında düştüğü tahmininde bulunuyor. Çok küçük değişiklikler dahi deniz altındaki hayatın etkilenmesine yol açabiliyor.
 
‘Oksijen azalması devam edecek’
 
IUCN’den Minna Epps, “Oksijensizleşme konusunda bir süredir bilgi sahibiydik, ancak bunun iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğunu bilmiyorduk ve bu durum gerçekten çok kaygı verici” diyor. Minna, “Son 50 yılda oksijen seviyeleri dört kat daha fazla düşüş göstermekle kalmadı, emisyonların en ideal oranlarda gerçekleştiği durumlarda dahi oksijen seviyeleri azalmayı sürdürecek” diye ekliyor.
 
Eğer dünya genelinde ülkeler sera gazı emisyonları konusundaki yaklaşımlarını hiçbir şey olmamış gibi sürdürürse 2100 yılına gelindiğinde okyanuslardaki oksijenin yüzde 3-4’ünün tükenmiş olması bekleniyor.