Bilim insanları uyarıyor: Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde

  • 15:26 3 Ocak 2020
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle değişen iklimler sonucunda buzulların erimesi sonucunda sıcaklıkların mevsim normallerinin 25 derecenin üzerine çıktığını belirtiyor. 
 
Küresel ısınma nedeniyle iklimler değişmeye başladı. Bu kez bir kötü haber de kuzey Avrupa ülkesi Norveç'ten geldi. Bölgede sıcaklıklar mevsim normallerinin 25 derece üzerine çıktı. Dün Sunndalsora köyünde 19 derece ile en yüksek sıcaklık ölçüldü. Bu, Norveç'te kayıtların tutulmaya başlamasından beri kaydedilen en sıcak ocak günü oldu. BBC Türkçe'nin haberine göre konuyla ilgili konuşan ülkenin batısındaki Rauma bölgesinin belediye başkanı Yvonne Wold, "Bugün insanlar tişörtleriyle sokağa çıktı. Sıcaklık rekoru kırıldı" dedi
 
Termometreler 26 derecenin üstüne çıktı
 
Geçen günlerde NASA'nın yayınladığı ve 2019 yılı sonundaki sıcaklık dalgalarını gösteren haritaya göre, yaz aylarında Belçika, Hollanda ve Almanya'da hava sıcaklığı 40 santigrat dereceyi aşıp rekor kırarken İngiltere'de de 38,7 derece ile rekor kırıldı. Dünya çapında hava sıcaklıklarını inceleyen bir araştırmaya göre geçen Temmuz ayının, dünyada bugüne dek "kaydedilen en sıcak ay" olduğu belirtiliyor. Alaska'da yaz aylarında altı gün üst üste termometreler 26 derecenin üstünü göstererek önceki rekorları aştı. Rusya'nın kuzeyinde Arktik bölgede milyonlarca hektarlık alanda yangın çıktı. Hindistan'da su sıkıntısı baş gösterdi, Japonya'da 5 bin kişi sıcağın etkisiyle hastanede tedavi altına alındı.
 
Buzulların erimesi durdurulamıyor
 
Diğer yandan aşırı ısınma ile birlikte buzullar eriyor ve bu erime durdurulamıyor. Bilim insanları, şu an dünya yüzeyinde bulunan tüm buzulların erimesi durumunda ortalama deniz suyu seviyesi 65 metre kadar yükseleceğini ifade ediyor. Böylesine büyük bir erimeyle birlikte devasa değişimler söz konusu. Bu da deniz seviyesine yakın kara parçalarının denize karışacağı anlamına geliyor. Bu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda dünyanın ortalama ısısı 14 C'den 26 C'ye çıkabilir. 
 
Bilim insanlarına göre, buzulların erimesiyle beraber, İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere'de kıyı tarafları olduğu gibi su altında kalıyor, adalar küçülüyor.
 
19.yüzyılın en sıcak ikinci yılı 2017'ydi
 
Dünya genelinde 6 bin 300'ü aşkın hava istasyonunu kullanarak 1880'den bu yana dünyanın sıcaklığını ölçen NASA'lı bilim insanlarının yayınladığı harita şaşkınlığa neden oldu. Yeni analizlerini açıklayan NASA, 2017 yılının 19. yüzyılın sonlarından bu yana en sıcak ikinci yıl olduğunu duyurmuştu. NASA'nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü (GISS) direktörü Gavin Schmidt, "Dünyanın herhangi bir yerinde ortalama sıcaklıkların daha soğuk olmasına rağmen, gezegen üzerindeki sıcaklıkların tamamı son 40 yılda gördüğümüz hızlı ısınma eğilimine devam ediyor" dedi.