Köylülerin itiraz etiği Alara Çayı HES projesi iptal edildi

  • 11:54 12 Ocak 2020
  • Ekoloji
ANTALYA - Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, Kamer regülatörü ve HES projesi Danıştay 14’üncü Daire’nin itiraz kararını onaylaması üzerine, HES projesi iptal oldu.
 
Antalya Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, Kamer regülatörü ve HES projesi Danıştay 14’üncü Daire’nin itiraz kararını onaylaması üzerine, HES projesi iptal oldu. Mayıs 2015'te verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali için köylülerin açtığı davada, Antalya 2’nci İdare Mahkemesi'nin iptal kararı, Danıştay 14’üncü Daire tarafından da onaylanmasının ardından HES projesi iptal oldu.
 
Uçansu Şelalesi'nin kaynağını da oluşturan Alara Çayı üzerinde 7'si dere, 1'i baraj tipi olmak üzere 8 HES projesi bulunuyor. Akdeniz'e döküldüğü alana kadar yaklaşık 80 kilometre uzunluğa sahip nehir üzerindeki HES projelerinden Hayat 1, Hayat 2 ve Kamer HES ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.ÇED raporlarında harita üzerinde belirtilen Uçankaya, Gündoğmuş, Erka, Oğuz HES projesi ve Alara Barajı'yla ilgili hukuki süreç ise hala başlatılmış değil.