EGEÇEP: İzmir Emniyeti beyanını geri almalıdır

  • 12:40 22 Şubat 2020
  • Ekoloji
İZMİR - EGEÇEP, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün “Çevreye duyarlı kişiler terörist olmaya yatkındır” söylemine tepki göstererek, “Çevre duyarlılığımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” yanıtını verdi. 
 
Ege Çevre Platformu (EGEÇEP), İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün iki gün önce düzenlediği seminerde hayvan, insan, çevre konularına aşırı duyarlı olanları “terörist olmaya yatkın kişiler” olarak değerlendirmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 
 
‘Devletin ve vatandaşın görevi çevre sağlığını korumaktır’
 
Açıklamada,  “Çevreye duyarlı, hatta aşırı duyarlı olmak, bu duyarlılığın gereğini yapmak bir yurttaşlık görevidir. Anayasa'nın 56. maddesi çok açıktır: Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” ifadeleri kullanıldı. 
 
‘İzmir Emniyet Müdürlüğü suç işliyor’
 
Açıklamanın devamında, “Bir avuç duyarsız kesim ile yeraltı, yerüstü varlıklarımızı talan edenler dışında, sadece İzmirlilerin değil, ülkemiz insanlarının bu konularda son derece duyarlı olmadıklarını kim iddia edebilir? İzmir Emniyet Müdürlüğü, çevreye, çevreyi oluşturan unsurlara, kısacası yaşama karşı duyarlı ve sorumlu olan yurttaşlarımızı ‘terörist olmaya yatkın’ kişiler olarak görmesi bir Anayasa suçu değil midir?” diye soruldu. 
 
‘İzmir Emniyeti beyanını kamuoyu önünde geri almalıdır’
 
Hayvana, insana, bitkiye, suya toprağa karşı duyarlı ve sorumlu olmaya devam edileceğinin vurgulandığı açıklamada son olarak, “İzmir Emniyet Müdürlüğü'nü bu kabul edilemez beyanı kamuoyu önünde geri almaya davet ediyoruz” denildi.