Kıyı Ege İklim Ağı toplantısı: Bencillik açgözlülük yüzünden dünyamız ölüyor

  • 15:11 23 Şubat 2020
  • Ekoloji
İZMİR - ‘Kıyı Ege İklim Ağı’ toplantısında konuşan Dr. Türkan Ercan Özaydın, “Açgözlülük ve doymazlık nedeniyle ne yazık ki bu durumdayız. Dünyamız ölüyor ama kurtarmak için henüz zaman var” dedi.
 
Sosyal İklim Derneği tarafından kurulan ‘Kıyı Ege İklim Ağı’ ilk il buluşmasını Karşıyaka’da gerçekleştirdi. Karşıyaka Belediyesi İklim Değişikliği ve Uyum Birimi’nin ev sahipliğindeki toplantıya Sosyal İklim Derneği Başkanı Oğuz Ergen, Başkan Yardımcısı Gaye Tuğrulöz, Karşıyaka Belediyesi İklim Değişikliği ve Uyum Birimi Koordinatörü Atıl Yakın ve Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da katıldı. 
 
"Dünyada, Türkiye’de ve Ege’de İklim Değişikliği ve Etkileri" başlıklı sunumunu yapan  Dr. Türkan Ercan Özaydın, “Dünyamızın geldiği nokta oldukça iç acıtıcı. Peki nasıl bu hale geldik? Sanayi devriminin ve endüstrinin getirdiği bir sonuç olarak insanların istekleri bitmek tükenmek bilmiyor; bencillik, açgözlülük ve doymazlık nedeniyle ne yazık ki bu durumdayız. Orman yangınları, çölleşme, çığ felaketleri, buzulların küçülmesi, deniz seviyesindeki yükselme bunların hepsi bizim suçumuz. Dünyamız ölüyor ama kurtarmak için henüz zaman var” dedi.  
 
‘Organik beslenmeliyiz’
 
İklim değişikliğiyle mücadelede bireysel çözümlerin büyük önem taşıdığını aktaran Türkan; “Bir fincan kahvenin üretimi için 130 litre, bir adet pamuklu tişörtün üretimi için 2 bin 700 litre su harcanıyor. En fazla sera gazı salınımı uçaklardan kaynaklanıyor. Kozmetiği, kıyafeti, mobilyayı, her türlü eşyayı daha az tüketmeli, daha az arabaya ve uçağa binmeli, daha fazla bisiklet kullanmalı, sağlıklı, yeterli ve organik beslenmeliyiz” diye konuştu.