HDP: Türkiye su fakiri bir ülke ama tüketimde dünyada 7’nci sırada

  • 13:54 22 Mart 2020
  • Ekoloji
ANKARA - Dünya Su Günü dolayısıyla yazılı açıklama yapan HDP Ekoloji Komisyonu, gelinen aşamada Türkiye’nin “su fakiri bir ülke olduğunu” ancak buna rağmen su tüketiminde dünyada yedinci sırada olduğunu kaydetti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen Dünya Su Günü dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Devletlere su politikalarını gözden geçirmelerini hatırlatmak amacıyla BM tarafından 22 Mart’ın Dünya Su Günü olarak ilan edildiği hatırlatılan açıklamada, “Bu sene Dünya Su Günü’nde ‘Su ve İkim Değişikliği’ teması ile iklim krizi ve dünya nüfusunun artan su talebinin baskısı altında temiz su kaynaklarının tükendiğine dikkat çekilmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından 28 Temmuz 2010 tarihinde ‘yaşam hakkını sağlamak için bir zorunlu hak’ olarak tanımlanan su; kamusal bir varlıktır ve temini devletlerce kamu hizmeti olarak verilmelidir” denildi.
 
‘Türkiye su tüketiminde dünyada yedinci sırada’
 
Dünyada hala her 10 kişiden 3’ünün evinde akar içme su kaynağının olmadığı belirtilen açıklamada, her 10 kişiden 6’sının ise su yokluğu sebebiyle sağlığa uygun olmayan hıfzıssıhha koşullarında yaşadığı vurgulandı. Türkiye’nin su konusundaki durumunun vahim boyutlara ulaştığına dikkat çekilen açıklamada, “Devlet Su İşleri’nin (DSİ) kriterlerine göre; kişi başına düşen yıllık su miktarı 8 bin metreküpten fazla olan ülkeler ‘su zengini’ iken, 2 bin metreküpten az olan ülkeler ‘su fakiri’ olarak nitelenmektedir. Yine DSİ verilerine göre; Türkiye’de kişi başına düşen yıllık su miktarı bin 519 metreküptür. Bu rakam, Türkiye’nin ‘su fakiri’ bir ülke olduğunu ve su politikalarında ciddi adımlar atılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye, ‘su fakiri’ bir ülke olmasına karşın, kişi başına su tüketiminde dünyada 7’nci sırada yer almaktadır” denildi.
 
Açıklamada ayrıca, tarım alanlarına can veren, birçok canlının yaşam alanı olan akarsu veriminin düşük ve maliyetini bile karşılamayan hidroelektrik santraller (HES) için yok edildiği, devletin yok edilen sular için yurttaşlara hesap vermesi gerektiği ifade edildi. 
 
‘Fatura tahsilatları ertelensin’
 
Koronavirüs salgını nedeniyle su faturaları tahsilatının ertelenmesi gerektiği kaydedilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Bugünlerde binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve 100 binlercesinin hastalanmasına neden olan Covid-19 pandemisi, devletlerin yanlış su politikalarını bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Pandemi nedeniyle devletlerin başlattığı hijyen kampanyalarında temel hijyen unsurunun su olduğu unutulmamalıdır. Ekolojik dengelere ve sistemlere kalıcı zarar veren büyüme odaklı politikalar iklim krizinin de baskısı ile tüm canlılar için yaşam kaynağı olan su varlıklarını tüketmektedir. Fakat korana pandemisi ile de bir kez daha görülmüştür ki, insanoğlunun suyu sınırsız bir şekilde tüketmek gibi bir lüksü yoktur. İçilebilir su bir kamusal hizmet olarak bu kritik günlerde tüm yurttaşlara ulaştırılmalıdır. Yurttaşlardan alınan su kullanım bedelinin alınması belli bir süreye kadar dondurulmalıdır. Suyun hayati öneminin bir kez daha gözler önünde olduğu bu günlerde, Türkiye’nin su politikaları iktidar tarafından gözden geçirilmeli ve doğaya ve yurttaşın yaşam hakkına karşı işlenen suçlar durdurulmalıdır. Türkiye artık su fakiridir.”