EGEÇEP: Doğa ve kültürel mirasların talanına karşı mücadele edeceğiz

  • 13:36 27 Mart 2020
  • Ekoloji
İZMİR -  Doğa ve kültürel mirasların özel şirketlere verilmesine tepki gösteren EGEÇEP, talanın önünü açan yasalara karşı mücadeleye devam edeceklerini duyurdu. 
 
Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu, koronavirüs salgını sonrası çıkarılan, doğa ve kültür miraslarının kamulaştırılarak özel şirketlere verilmesine dönük 16 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yasalara ilişkin yazılı açıklama yaptı
 
‘Kıyılar talana açıldı’
 
Koronavirüs nedeniyle herkesin can derdinde iken doğaya yönelik saldırıların devam ettiği belirtilen açıklamada yeni bir yönetmelikle askeri bölgeler, su ve orman havzalarından sonra koruma altındaki doğal alanların imara açıldığı ifade edildi.
 
‘Kime peşkeş çekilecek’
 
Açıklamada  Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı ve 16 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayımlan kararın kıyıları yağmaya açacağı belirtilirken “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile uygulamaya geçirilen yönetmeliğin 6'ncı maddesiyle doğal koruma alanları ticari faaliyetlere açıldı denildi. Açıklamada, “Bu kararın, korona virüsü nedeniyle halkın tedirgin olduğu, yasalaşma faaliyetlerini takip edemediği, itirazlarını yükseltemediği, gelecek korkusu yaşadığı günlerde alınması, buraların kimlere peşkeş çekileceği sorusunu akla getiriyor” sözler  de yer aldı.
 
‘Kültür varlıklar korunmalıdır’
 
Kanal İstanbul projesi kapsamında iki tarihi köprünün yerinin değiştirilmesi ihalesinin hem halka hem tarihe, hem kültüre saldırı olduğuna değinilen açıklamada, kültürel ve tarihsel varlıkların bulundukları yerlerde korunmaya alınması gerektiği de belirtildi.
 
‘Yasal ve meşru yollarla mücadele edeceğiz’
 
Koronavirüs salgınının sebeplerinin iklim krizi, doğanın geri dönüşsüz talanı, endüstriyel kirlilik, çarpık kentleşme olduğuna dair bilim insanlarının uyarılarda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, ekolojik kırım yaratan maden, enerji, endüstriyel kirlilik, temiz su  ve gıdaya dair politikaların acilen değiştirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, EGEÇEP’in doğa, tarih ve kültür talanına karşı yasal ve meşru yollarla mücadele edeceği de kaydedildi.