3 Nisan’da dijital iklim grevine çağrı

  • 16:03 28 Mart 2020
  • Ekoloji
İSTANBUL – Fridays for Future, 3 Nisan’da gerçekleşecek iklim grevine ilişkin yaptığı çağrıda, “Toplum sağlığı için evden çıkmıyor, Fridays for Future ailesi olarak tüm gönüllüleri dijital iklim grevine çağırıyoruz” dedi. 
 
İklim krizine karşı acil ve etkili adımlar atılması talebiyle bir araya gelen öğrencilerden oluşan Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketi 3 Nisan’da gerçekleşecek 5’inci Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyor. 
 
Koronavirüs salgını sebebiyle dijital ortamda gerçekleşecek grevde canlı yayın üzerinden konserler ve basın açıklaması gerçekleştirilecek. Gün içerisinde greve destek vermek isteyen kişiler de “#BuEvdeGrevVar” ve “#DijitalİklimGrevi” etiketleri üzerinden destek olabilecek.
 
“İklim krizi de bizim için COVID-19 derecesinde büyük bir tehdit haline gelmeden önce harekete geçmemiz lazım” denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
 
"İklim aktivistleri olarak uzun zamandır iklim krizi hakkında insanları bilgilendirmeye çalışıyor ve onları çok geç olmadan önlem almaya çağırıyoruz. Karşı karşıya olduğumuz bu kriz dünyadaki her kesimi farklı bir şekilde etkiliyor, bu sebeple halkları tek noktada toplamak zorlaşabiliyor.
 
‘Medyanın ilgisini çekmiyor’
 
Bir kesim iklim krizinden dolaylı olarak etkileniyor ve bazıları bunu tamamen yok sayarak yaşamına devam ediyor. Farkında olmasalar bile iklim değişikliği onlara çeşitli sağlık problemleri, sofralarında besin değeri yetersiz yiyecekler, sağlıksız bir çevre olarak geri dönüyor. Dünyanın geri kalanını ise kriz maalesef doğrudan vuruyor fakat bu kesim medyanın ilgisini yeterince çekemiyor."
 
imkânları kısıtlı kesimlerin temiz su ve ekecek ekin bulamadığını, doğal afetlerden dolayı evlerinden olduğunu ve ‘iklim göçü’ ne zorunlu kaldıklarına dikkat çekilen açıklamada, gezegenin büyük bir yüzeyini kaplayan ormanların aylarca süren yangınlarla boğuştuğu, okyanusların artık plastik yangınlarla boğuştuğu, okyanusların artık plastik kirliliği kaldırmadığı, kutuların ise yok olmak üzere olduğu anımsatıldı. 
 
Açıklamada şunlar belirtildi:
 
"Önlerinde yaşayacak uzun yıllar olan çocuklar da gelecekleri için endişeli, çünkü şimdinin yöneticileri ve güç sahipleri yerlerini terk ettiklerinde dünya şimdinin çocuklarına kalmış olacak. Dünyanın öncelikli krizi doğal olarak şu anda ölümcül bir pandemi tehdidi olan Covid-19 ve birçok ülkede sokaklar boşalmış durumda. Üzücü bir sebeple de olsa insanlar düzenlerini değiştirmeye başladı. Çin’de hava kirliliğinin azalması, bazı Avrupa ülkelerinde suların berraklaşmasıyla hayvan çeşitliliğinin yeniden çoğalması gibi durumlar gözlendi. Bu sayede insanlar ellerini çektiklerinde Dünya’nın kendini iyileştirmeye başladığını görmüş olduk."
 
" Toplum sağlığı için evden çıkamıyoruz" denilen açıklamanın sonunda 3 Nisan’da planlanan grevi online olarak gerçekleştirileceği bilgisi paylaşılarak,  Dijital İklim Grevi’ne katılım çağrısında bulunuldu.
 
Sıfır Gelecek hakkında
 
“Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek” sloganıyla yola çıkan Sıfır Gelecek Kampanyası içerisinde birçok iklim ve ekoloji örgütü, hak örgütü ve meslek grupları yer alıyor. Kampanya, daha önce 20 Eylül tarihinde iklim için okul grevine çıkan öğrencilerden oluşan Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin çağrıcılığını yaptığı küresel iklim grevinin Türkiye ayağını organize etmişti. Kampanya talepleri arasında iklim acil durumu ilan edilmesi, karbon emisyonlarının sıfırlanması ve iklim adaleti sağlanması gibi maddeler yer alıyor. 
 
Sıfır Gelecek Kampanyası için sosyal medya hesapları şunlar:
 
*https://twitter.com/sifirgelecek 
 
*https://www.facebook.com/sifirgelecek/
 
*https://www.instagram.com/sifirgelecek/
 
*https://www.instagram.com/fffistanbul/
 
*https://twitter.com/fridaysturkey
 
*https://sifirgelecek.org