Dijital İklim Grevi’nde tek ses: Bilime ve gençlere kulak verin

  • 20:14 3 Nisan 2020
  • Ekoloji
İSTANBUL - Bugün sokakta gerçekleşmesi planlanan İklim Grevi dijitale taşındı, Türkiye’nin dört bir yanından genç iklim aktivistleri uyardı: “Bilime ve gençlere kulak verin!”
 
Geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar / FFF) hareketinin başını çektiği İklim Grevleri’nde 7,6 milyon insan, iklim krizine karşı hükümetlerin somut adımlar atmaları talebiyle sokağa çıkmıştı. Bu büyük eylemin ardından nisan ayı içerisinde yapılması planlanan küresel iklim grevleri koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dijital dünyaya taşındı. Türkiye’de de bugün Fridays for Future Türkiye ve Sıfır Gelecek kampanyası çağrısıyla 250’nin üzerinde genç iklim aktivisti çevrimiçi bir araya gelerek “İklimi değil sistemi değiştir” çağrısında bulundu.
 
Türkiye’de ilk
 
Zoom programı aracılığıyla canlı yayınlanan etkinliğe tiyatro ve sinema oyuncusu ve BM İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, akademisyen ve Açık Radyo’nun kurucusu Ömer Madra, Mor ve Ötesi grubu bateristi Kerem Kabadayı ve İzmir Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü de konuşmalarıyla destek verdi. FFF Ankara’dan Bilge Yerli ve FFF İstanbul’dan Elif Duru Kireççi’nin sunuculuğunu yaptığı etkinlik ayrıca Youtube üzerinden canlı yayınlanarak 2 bin kişiye ulaştı. Böylece Türkiye tarihinde ilk defa küresel bir eylem günü dijital ortama taşınarak geniş kitlelere ulaşmış oldu.
 
'Evde kalalım ama evimiz yanıyor!'
 
İklim krizine karşı atılması gereken somut adımların vurgulandığı konuşmalarda bir diğer önemli başlık da koronavirüs pandemisiydi. İlk basın açıklamasını gerçekleştiren genç iklim aktivistleri; Fridays for Future’dan Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören konuşmalarında, “halihazırda bir kriz yaşandığını ve bir başka krizi; iklim krizini istemediklerini” söyledi. “Bilime ve gençlere kulak verin” denilen açıklamada, krizlere karşı ekonomiden önce canlı yaşamını gözeten bir sisteme geçiş yapılması gerektiği belirtildi.
 
“Evde kal” çağrılarına da atıf yapılan açıklamada, “Yaşamımızı sığdırmaya çalıştığımız evimiz, yani gezegenimiz yanıyor! Bu yangının nedeninin iklim krizi olduğunu bilim insanları söylüyor” denildi ve krizlere karşı bilimin arkasında birleşme çağrısı yapıldı.
 
'Krize kriz gibi davranın'
 
Ardından Sıfır Gelecek Kampanyası adına Nil Sarrafoğlu ve Rana Yılmaz basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada devletlerin koronavirüs krizine kriz gibi davranmakta çok geç kaldığını, bunun da en büyük sebebinin insan sağlığı yerine ekonomik çıkarların her şeyin üzerinde tutulması olduğu belirtilirken, koronavirüs krizinden iklim krizine dersler çıkarılması gerektiği vurgulandı.
 
Açıklamanın sonunda Rana Yılmaz, “devletlerin şirketleri değil tüm insanlığı korumak için adım atmasını, iklim acil durumu ilan edilmesini, fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçilmesini, fosil yakıt sektöründe çalışanlar için adil dönüşümün planlanmasını ve Türkiye’nin Paris Anlaşması’nı ivedilikle imzalamasını ve ulusal iklim niyet beyanını güncellemesini” talep etti.
 
'Birimizin yıkımı hepimizin kaybı’
 
Dijital İklim Grevi’nin ikinci ayağı ise canlı yayına katılanların kendi mesajlarını yazdıkları dövizlerle birlikte ortak fotoğraf çektirmesiyle başladı. Ardından Türkiye’nin farklı kentlerinden Fridays For Future Türkiye destekçisi genç iklim aktivistleri düşüncelerini paylaştı. FFF Bursa’dan Pınar Vatansever ve Nida Nur Mutlu iklim kriziyle mücadelenin önemini vurguladı.
 
FFF Bodrum’dan Eliz Mina Tanrıverdi ise en küçük mikroorganizmadan en büyük sisteme kadar herkesin, bir bütünün parçaları olduğunun altını çizdi. Bu sistem içinde “Birimizin yıkımı hepimizin kaybı” diyen Eliz, karbon salımının bir an önce azaltılması gerektiğini söyledi.
 
‘Elimizi taşın altına koymak zorundayız’
 
Dijital İklim Grevi’ne FFF Bilecik’ten katılan Baha Kesici, başta yüksek karbon salımı gerçekleştiren Çin, ABD, Hindistan gibi ülkelerin iklim krizine karşı gerekli önlemler almalarının öneminden bahsetti. Türkiye’nin tarihsel olarak gelişmiş ülkelere kıyasla daha düşük karbon salımı gerçekleştirdiğini dile getiren Baha, konuşmasında kendi neslinin “elini taşın altına koymak zorunda olduğunu, zira dünyanın bir nesil daha bekleyemeyeceğini belirtti. Baha, “büyüklere” de seslenerek, “Biz sizin aksinize bizden sonrakiler için kendimizi feda etmeye hazırız” dedi.
 
'81 ilin 80'inin havası kirli'
 
FFF Eskişehir’den konuşan Selinay Çetin de verimli Alpu ovasına yapılmak istenen kömürlü termik santral projesinden söz ederek, geçmiş kömür projelerinden ders çıkarmamız ve kirli enerji yatırımı ısrarından vazgeçmemiz gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 81 ilinin 80’inin havasının kirli olduğunu söyleyen Selinay, gelecek nesillere temiz, aydınlık yaşanılabilir bir dünya bırakmak istediklerini söyledi.
 
'Yeni bir dönemin başlangıcındayız'
 
Etkinliğe FFF İstanbul’dan katılan Deniz Özaydın ise yeni bir dönemin başladığını belirtti. Deniz, “Devlet başkanları, Birleşmiş Milletler bu konuyu tamamen görmezden geldiği için bu sefer geleceğimiz adına söz sahibi olabilmek adına biz gençlerin harekete geçmesi gerekiyor” dedi. FFF İzmir’den Maya Kılıç birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek, “Yaşamak için hareket ettikçe umut çoğalır” ifadelerini kullandı. FFF Ankara’dan Ansı Ersoy da gençler olarak “dünyanın sesini dinlemeleri gerektiğine inandığını vurguladı.
 
'İklim krizine karşı bir arada mücadele'
 
Genç iklim aktivistlerinden sonra Sıfır Gelecek kampanyası üyeleri kısa konuşmalarla iklim krizine karşı bir arada mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.
 
Etkinlik ardından FFF hareketini destekleyen sanatçılar ve müzik grupları kendi sosyal medya hesaplarından canlı iklim konserleri gerçekleştirdi.