'Kamu gücü endüstriyel plantasyona değil, koronayla mücadeleye ayrılsın'

  • 16:52 7 Nisan 2020
  • Ekoloji
MUĞLA - Ekoloji Birliği yaptığı yazılı açıklama ile Ula ilçesindeki Çıtlık Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanındaki ağaç kesiminin derhal durdurulması çağrısında bulunarak, “Kamu gücü endüstriyel plantasyona değil koronayla mücadeleye ayrılmalı” denildi.
 
Daha önce Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) ve yurttaşların mücadelesi ile durdurulan Ula ilçesindeki Çıtlık Ormanı’nda ağaç kesimine yeniden başlanması üzerine MUÇEP üyeleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri ve çok sayıda yurttaş alana geldi. Jandarma tarafından girişler engellenirken kesimler bir süreliğine durdu, MUÇEP sözcüsünün alandaki tahribatı incelemesine izin verildi. Kesimin yeniden başlaması karşısında MUÇEP’in de dahil olduğu Ekoloji Birliği yazılı basın açıklaması yayınladı.
 
‘Dilekçelere cevap verilmedi’
 
Çıtlık Mahallesi’nde 30 hektar ormanlık alanın Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlendiği ve kesim ihalesi yapıldığı belirtilen açıklamada, Orman İşletme Şefliği’nin, ağaçları kesilmek üzere damgalamaya başlaması üzerine, MUÇEP öncülüğünde Çıtlık ve Gökova halkının 14 Şubat’ta Orman İşletme Şefliğine projenin iptali  için dilekçe verdiği ancak dilekçelerine cevap verilmediği kaydedildi.
 
‘Ormana ekosistem değil kereste gözüyle bakılıyor’
 
Açıklamada, 4 Nisan günü Çıtlık Ormanı’nda ağaçların kesilmeye başlamasının öğrenilmesi üzerine Covid-19 nedeniyle kısıtlı sayıda MUÇEP üyesi ile birlikte Çıtlık, Ermala, Portakallı’da yaşayan yurttaşların ağaç kesimi yapılan alana giderek kesim yapanlara engel olduğu ifade edildi. “Ancak bugün sabah saatlerinde ağaç kesimleri yeniden başladı” denilen açıklamada, “MUÇEP’li arkadaşlarımız yine olay yerindeydi. Tüm dünya ve ülkemiz koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Kamunun tüm gücünü koronavirüs salgını ile mücadeleye vermesi gerekmekte iken, bu tür ekolojik yıkım projelerine devam etmesi akıl almaz bir durumdur. Ormana bir ekosistem değil kereste gözüyle bakan bu anlayış kabul edilemez. Orman yalnızca orman değildir, börtü böceği ile kurdu kuşu ile bir ekosistemdir. Yetişmiş bir orman ekosistemini yok ederek daha fazla kereste elde etmek amacıyla hazırlanan endüstriyel plantasyon projeleri iptal edilmelidir” çağrısı yapıldı.
 
Ayrıca açıklamada, Muğla Valisi Esengül Civelek ve Tarım ve Orman Bakanlığı kesimi acilen durdurmaya davet edildi.