Cehennem Deresi Kanyonu güzelliğiyle büyülüyor

  • 09:01 27 Mayıs 2020
  • Ekoloji
ŞIRNAK  - İdil’de bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, havaların ısınmasıyla yeşile büründü. Büyüleyici doğal bir güzelliğe sahip olan kanyona bu bahar halk gidemedi.
 
Şırnak’ın İdil ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, bahar ayının gelmesi ile birlikte yeşile büründü. Gabar Dağı eteklerinde bulunan yüksekliği ve manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan kanyona halkın ilgisi de yoğun. Koronavirüs salgınından kaynaklı kanyona bu yıl halk gidemedi.
 
Su ihtiyacını da karşılıyor
 
Coğrafi yapısıyla bölgenin en büyük kanyonu olma özelliği taşıyan Cehennem Deresi, aynı zamanda kaynak suyu ile İdil merkez ve köylerinin de içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Halkın kendi imkânları ile hortum takarak su çektiği kanyondan 4 mevsim içme suyu ihtiyacı karşılanıyor. Kış aylarında taşan su, köylüler tarafından tarım arazilerinde de kullanılıyor.
 
Bu yıl koronavirüs ziyaretçilere engel oldu
 
Kanyonda tarihi mağaralar da bulunurken, yasaktan önce halkın bahar ve yaz aylarında piknik yapmak için doldurduğu alan, 2015-16 yıllarında yaşanan çatışmalardan sonra uzun süre askeri alan olarak kullanıldı. Sivil halkın girişine uzun süre izin verilmedi.