Ekolojistlerden ‘Millet Bahçesi’ne karşı dayanışma çağrısı

  • 16:48 5 Haziran 2020
  • Ekoloji
ANKARA - Dünya Çevre Günü vesilesiyle İmrahor Vadisi’ne giderek burada yapılmak istenen “Millet Bahçesi”ne karşı tepkisini dile getiren ekoloji toplulukları, ekolojik tahribatlar yaratacak olan projeye karşı Ankaralıları dayanışmaya çağırdı.
 
Ankara’da Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekoloji Komisyonu, Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ekoloji toplulukları, Dünya Çevre Günü dolayısıyla İmrahor Vadisi’nde sürdürülen “Millet Bahçesi” inşaatının durdurulması talebiyle vadide açıklama yaptı. Dünya Çevre Günü vesilesiyle yapılan ziyarette ortak açıklamayı ŞPO Yönetim Kurulu üyesi Ceren İlter gerçekleştirdi.
 
‘Millet Bahçesi bir çevre düzenlemesi değildir’
 
İmrahor Vadisi Millet Bahçesi’nin nüfusu altı milyona yaklaşan kentin son hava koridorunu tüketeceğini ifade eden Ceren, “2019 yılı Mart ayında hızlıca ihaleye çıkılmış ve inşaatına başlanmış olan bu projenin, ruhsatları da planları da sonraki süreçlerde hazırlanmıştır. Bütün bu hukuksuz tahribatın tek amacı sermayedarlara hizmet etmek, satılamayan, altı kayan Sinpaş Altınoran, Marina Ankara, Başkent Emlak Konutları gibi lüks konut projelerine bir manzara, bir iç bahçe üretmek ve reklam malzemesi yapmaktır. İmrahor Vadisi Millet Bahçesi bir çevre düzenlemesi işi değil; mahkemeler tarafından defalarca iptal edilen Kanal Ankara Projesinin yeni adıdır. Projeye dayanak olan plan en son 13 Aralık 2019 tarihinde bir kez daha mahkeme tarafından iptal edilmiştir” hatırlatmasında bulundu.
 
‘Su Eymir Gölü'nden çekilecek'
 
Proje kapsamında derenin yer altında 3 metrelik bir borunun içine hapsedilmesi ve üzerine kilometrelerce uzanan 30 metre genişliğinde beton bir kanalda, yüksek bir işletme maliyetiyle su pompalamasının öngörüldüğüne dikkat çeken Ceren, “Üstelik bu su, vadinin yanı başındaki Eymir Gölü’nden çekilecektir. Bütün bu inşaatlarla da yüklenici firmaya çok yüksek miktarlarda kamu kaynağı aktarılmaktadır. İbadet yeri, kıraathane ve çardaklarıyla Millet Bahçesi projesi bu doğa talanına kılıf olacaktır" dedi.
 
Mücadele çağrısı
 
Mahkeme tarafından defalarca planları iptal edilen İmrahor Vadisi Millet Bahçesi projesi inşaatının durdurulması çağrısında bulunan Ceren, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin de mahkeme kararını uygulaması gerektiğine işaret etti. Ceren, “Hava ve su sisteminin önemli bir parçası olarak İmrahor Vadisi’nin doğal niteliklerinin havzasıyla birlikte mutlak suretle korunmasını, kentimiz, yaşamımız ve geleceğimiz adına talep ediyoruz. Olumsuz etkilerini kısa sürede hissedecek olan tüm Ankaralıları dayanışmaya ve mücadelemizi büyütmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.