‘Kuzey Ormanları muhafaza ormanları ilan edilsin’

  • 16:05 10 Temmuz 2020
  • Ekoloji
İSTANBUL - Kuzey Ormanları Savunması, RES’lere karşı yaptığı açıklamada, Kuzey Ormanları’nın muhafaza ormanı ilan edilmesini ve tüm projelere kapatılmasını istedi. 
 
Kuzey Ormanları Savunması, Kıyıköy’de bulunan Rüzgâr Enerji Santrali’nde (RES) kapasite artırımına gidilerek 20 adet daha rüzgar tribünü yapılmasına ilişkin Borusan AŞ’nin Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı savunmadan Seda İlhan yaptı. 
 
Sürdürülebilir Enerji adı altında Kuzey Ormanları’nın yağmalandığını belirten Seda, tüm projelerden vazgeçilerek Kuzey Ormanları’nın muhafaza ormanı ilan edilmesi gerektiğini söyledi.  Seda, RES’in bulunduğu yerin Kuzey Ormanları’nın Istrancalar bölümünde yer aldığını, Istrancaların ise Türkiye’nin önemli doğa alanları içinde bulunduğu maden ve taş ocakları, RES, nükleer santral, baraj, enerji ve nakil hatları projeleri ile tehdit altında olduğunu ifade etti. Seda, şöyle devam etti: “Kıyıköy’den Vize’ye kadar yaklaşık 30 km boyunca Kuzey Ormanları’nı ve yaban hayatı dikenli tellerle ikiye bölen TürkAkım, esasen RusAkım isimli proje yüzünden onlarca hektar ormanını kaybeden Kıyıköy, bir yandan da Rüzgâr Enerji Santralleri nedeniyle büyük bir orman tahribatı yaşıyor.”
 
 RES’ler geri dönülemez yıkımlara sebep oluyor!
 
RES’lerin ekolojik tahribatına dikkat çeken Seda,  “Biyoçeşitlilik” bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken Avrupa’nın en önemli ormanlarından biri olan Kuzey Ormanları’nda gerçekleştirilen RES’lerin geri dönülmez yıkımlara sebep olduğunu vurguladı. “RES’ler hiçbir şekilde sunulduğu şekliyle ‘masum projeler’ ya da ‘sadece birkaç tribün konuluyor ne olacak’ diye düşünülecek projeler değildirler” diyen Seda, “Tribünlerin çalışması ile oluşacak zararın çok öncesinde daha yapım aşamasında santral inşası, enerji nakil hatları, dev direk ve pervanelerin nakliyesi için yeni açılan veya genişletilen yollar nedeniyle yüz binlerce ağaç kesilmekte,  orman ekosistemi zarar görmekte, orman bütünlüğü parçalanmakta, yaban hayatı tehdit altına girmektedir” dedi.
 
“Bu eşsiz doğal alanlarda katliam yapmakta olan Borusan, Borusan Contemporary adlı yan kuruluşunun ekolojik temalarda bulunduğunu” sözlerine ekleyen Seda, Borusan’ın ekoloji, yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik kavramlarını bir paravan gibi kullandığını söyledi. 
 
‘Borusan Geleceğimizi karartıyor’
 
“’10 yılda 2 buçuk milyon haneyi aydınlattık’ diyen Borusan Holding’in ekolojik yıkıma ortak olarak aslında geleceğimizi karartmaktadır” diyen Seda, iklim krizinin yaşandığı bir dönemde, yaban hayatına müdahalelerin sonucunda ortaya çıkan virüs sebebiyle milyonlarca insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Seda, “Su krizi, gıda krizi gündemde iken ormanları yok ederek, ekolojik dengeyi bozarak mı bu ülkeye değer katacaksınız?” diye sordu. 
 
‘Yükselen devasa para çarkları’
 
“Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması”nın ormanların yağmalanmasıyla, yok edilmesiyle gerçekleştirilemeyeceğini kaydeden Seda, “RES’ler temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı değildir, ormanlarımızı bölüp parçalayan, yaban hayatı yok eden, rüzgârımızın soluğunu kesen, sesleri ve manyetik etkileri ile bizleri gizliden gizliye hasta eden, göçmen kuşları yolundan, evinden eden, bölge halkının geçim kaynaklarını parça parça yok eden ancak belli ki şirket sahiplerini kârlılığı ile hayli memnun eden, ormanımızın içinden yükselen devasa para çarklarıdır” dedi. 
 
Açıklama, RES projelerinin durdurulması ve Kuzey Ormanları’nın tüm projelere kapatılarak muhafaza orman ilanı edilmesi talebiyle sona erdi. 
 
Açıklamanın ardından polisler, savunmadan Seda Elhan, Seçkin Ulaş Barbaros, Eren İpçizade ve Mustafa Çakır’ı gözaltına aldı.