İkizköylüler’den su kesintisine karşı afişleme çalışması

  • 17:37 16 Eylül 2020
  • Ekoloji
MUĞLA - İkizköy Çevre Komitesi ve MUÇEP temsilcileri, köyde Covid-19 vakası çıkmasına rağmen sık sık suların kesilmesine karşı çevre köylerde afişleme çalışması yaptı. 
 
İkizköy’ün kömür havzası içinde kalması gerekçesiyle 2019’da köylerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlar taşındıkları Karadam Mahallesi’nde Yeniköy Termik Santrali nedeniyle su kesintilerine maruz kalıyor. Köyde Covid-19 vakası çıkmasına rağmen suya erişimde büyük zorluk yaşayan İkizköy Çevre Komitesi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) temsilcileriyle birlikte köyde ve çevre köylerde afişleme çalışması gerçekleştirdi. “Kömüre, termiğe değil İkizköy’e su”, “Kömüre değil halk sağlığına öncelik” ve “Salgın burada suyumuz nerede?” yazılı afişlerin asıldığı eylemde İkizköy Çevre Komitesi adına Esra Işık köy meydanında basın açıklaması yaptı.
 
‘Keyfi uygulamalar yüzünden susuz kaldık’
 
Esra, bölgedeki kömür havzalarının genişlemesi sebebiyle İkizköylüler’in daha önce yerinden edildiğini, şimdi de Yeniköy kömürlü termik santrali sebebiyle su hakkı mücadelesi verdiklerini belirtti. Esra, “Köyümüze gelen suyun vanasını elinde tutan santralin keyfi uygulamaları yüzünden günler süren susuzluk yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. İkizköylüler olarak verdiğimiz yaşam ve su hakkı mücadelemizin sonucunda konu ile ilgili adımların atılmasından mutluluk duyuyoruz. Santralin sebep olduğu susuzluğun son bulması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin onayı ile Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MUSKİ) yapmaya başladığı yeni kuyu çalışmasını dikkatle takip ediyoruz” dedi.
 
‘Santral yaşam hakkını ihlal ediyor’
 
Ardından söz alan MUÇEP temsilcisi Nurhan Yeşilnur ise Muğla’daki kömür havzalarının ve üç kömürlü termik santralin yaşam hakkı ihlaline neden olduğunu vurgulayarak, İkizköylüler’in mücadelesini desteklediklerini ifade etti. 
 
Eylem, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganıyla sona erdi.