Filtresiz fabrika bacası zehir saçıyor: Her evde astım hastası var

  • 09:03 29 Ekim 2020
  • Ekoloji
MARDİN - Nuhoğlu Kireç Fabrikası’nın filtre takmaması sonucu meydana gelen çevre ve hava kirliliğine ilişkin yıllardır mücadele eden kadınlar, her evde bir astım hastası olduğunu vurgulayarak, toz bulutundan kaynaklı mahallede yaşamanın mümkün olmadığını dile getirdi. 
 
Mardin'in Artuklu ilçesi İstasyon Mahallesi’nde çok sayıda kadın, yıllardır üretim yapan Şakir Nuhoğlu'na ait Nuhoğlu Kireç Fabrikası’nın filtre takmaması sonucu meydana gelen çevre ve hava kirliliğine ilişkin tepkilerini kamuoyu ile paylaşmış ve protesto gerçekleştirmişlerdi. Ajansımızda yer alan haber üzerine, daha önce kadınları belediyeye kabul etmeyen kayyım Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kadınlarla görüşmesine rağmen konuya dair bir gelişme yaşanmadı. Her evde bir astım hastasının olduğu mahallede kadınların tepkileri dinmiyor. Akşamları dışarı çıkamadıklarını söyleyen mahalle sakinleri, kirliliğin kalıcı hasarlara dönüştüğü uyarısında bulunarak biran önce çözüm geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
'Balkon ve camlarımız tozdan kapkara oluyor'
 
Yıllardır aynı sorun nedeniyle sokağa çıktıklarını ve birden çok kez yol kapattıklarını belirten Adule Aburşu, " Yıllardır bu durum böyle. Biz üç yıldır bacalarına filtre taksınlar ya da yenilesinler diye birden çok eylem yaptık. Yol kapatmaktan Vali ile görüşmeye kadar yapmadığımız bir şey kalmadı. Son on gündür fabrika tozu nedeniyle nefes bile alamıyoruz. Küçücük çocuklarımız bu toz yüzünden hastalanıyorlar. Mahallede astım hastası olmayan insan kalmadı. Akşamları tozdan dolayı dışarıda oturamıyoruz. Şimdi gelseniz balkonuma baksanız kapkara tozdan dumandan. Burada ki insanların sağlığını bu denli riske atmaya hakları yok" ifadelerini kullandı.
 
'Küçücük torunlarım bile astım hastası oldu'
 
Xalise Keklikçe ise, " Ya filtre takmıyorlar ya da filtreleri eskidi diye yıllardır çekmediğimiz eziyet kalmadı. Kimse bize inanmıyor ama artık nefes alamıyoruz yeter. Yolu kapattık Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bile gittik bir şey yapılmadı. Ben astım hastasıyım benim kızım, gelinim hepsi astım hastası. Torunlarım bile iki yılda astım hastası oldular. Yetkili kimse bir şey yapılsın sesimiz duyulsun artık yeter" şeklinde konuştu.
 
'Çocuklarımız dışarıda oyun oynayamıyor'
 
Bir diğer mahalle sakini Mekiye Yergül ise hortumla yıkadığı balkonunda ki tozu göstererek,"Buradan gitmemizi mi istiyorlar. Bunu isteyen biri ancak bu kötülüğü yapar. Bizi rahat bıraksınlar. Fabrikalarında üretimi yapsınlar ama temiz bir şekilde. Bizi de düşünsünler. Benim ayaklarımın altı kapkara oldu kirden pastan. Çocuklarım burada yaşayamıyor. Sokakta oynayan bir çocuk bile bulamazsınız neden çünkü çıkmaya korkuyorlar biz onları çıkarmaya korkuyoruz" dedi.
 
Yetkililere çağrı 
 
Mahallede yaşayan diğer kadınlar Gülseren Yertürk ve Emine Demir ise yaşanan durum düzelene kadar sokakta olup farklı şekillerde seslerini duyuracaklarını ifade ederek yetkililere mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi çağrısı yaptı.