‘En büyük şantiye alanı Beyoğlu oldu’

  • 16:48 2 Aralık 2017
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - Beyoğlu Kent Savunması üyeleri,  Beyoğlu'ndaki yıkımları gerçekleştiren şirket temsilcilerinin katıldığı Büyük Dönüşüm Buluşması’nı protesto etti. Yaşam savunucuları, “Beyoğlu metrekare başına en fazla inşaatın şantiye alanına dönüştüğü ilçedir” dedi. 
 
Beyoğlu Kent Savunması’na üye yaşam savunucuları Beyoğlu'ndaki tarihi binaların yenileme adı altında yıkan ve gerçek haline sadık kalmayarak değişime uğratan şirket yetkililerinin katıldığı "Büyük Dönüşüm Buluşması" adlı toplantıyı Galatasaray Lisesi önünde düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti. "Beyoğlu'nu kurtlar sofrasına teslim etmeyeceğiz", "Beyoğlu'na yaptığınız kötülüklerin hesabını vereceksiniz" yazılı pankartların açıldığı eylemde, "Misbah elini Beyoğlu'ndan çek" sloganları atıldı. 
 
‘Belediye borç batağında’
 
Çevik kuvvet ekiplerinin yaşam savunucularının etrafında bir halka oluşturması dikkat çekerken yaşam savunucuları adına basına açıklamayı İstanbul Kent Savunması’ndan Deniz Özgür okudu. Değişim adı altında tarihi binaları yok eden şirketlerin isimlerini saydıktan sonra açıklamasına başlayan Deniz, Beyoğlu Belediyesi'nin Tarlabaşı Projesi kapsamında yaptığı binaları satamadığını, büyük miktarda bir borç batağına düştüğünü "Büyük Dönüşüm  Buluşması’nın da bu nedenle yapıldığını söyledi. 
 
‘İstiklal Caddesi’nin hali ortada!’
 
"Beyoğlu'nu kurtlar sofrasına bırakmayacağız" diyen Deniz, "Beyoğlu metrekare başına en fazla inşaatın şantiye alanına dönüştüğü ilçedir. Biri bitmeden diğeri başlayan bu çılgınlığı sadece ekonomi ile açıklamak yeterli değil. İstiklal Caddesi'nin halini görüyorsunuz. Onlar, İstiklal Caddesi'ne herkesin değil belli bir kesimin gelmesini istiyorlar" diye konuştu. 
 
Daha sonra söz alan Politeknik'ten (Halkın Mühendisleri Mimarları Şehir Plancıları haber portalı) Sezen Özdemir, dün "Büyük Dönüşüm Buluşması"nı protesto eden Duygu Apaydın, Burcu Yanar, Ekin Sarıca ve Engin Körüş'ün gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Sezen, gözaltına alınanların Halkın Mimar ve Mühendisleri olduğunu belirterek, şirket yetkililerine tepki gösterdi. 
 
Açıklama, atılan sloganlarla sona erdi.