HAKİM'den Eşref Fakıbaba'ya: Evlatların kesiliyor, haberdar mısın?

  • 09:36 10 Ocak 2018
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın “Buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum, onlara bakmak lazım” açıklamasına, "Kendisi 'evlatlarının' nasıl kesildiğinden haberdar mı acaba? Türkiye'deki mezbahaların durumundan, 'ucuz et' politikası nedeniyle Türkiye'ye taşınan onbinlerce hayvanın çektiği işkenceden haberdar mı?” diyerek tepki gösterdi.
 
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın “Buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum, onlara bakmak lazım” açıklamasına yayınladığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada, "Buzağıları kendi evlatlarım gibi görüyorum, onlara bakmak lazım” açıklamasına, "Kendisi 'evlatlarının' nasıl kesildiğinden haberdar mı acaba? Türkiye'deki mezbahaların durumundan, 'ucuz et' politikası nedeniyle Türkiye'ye taşınan onbinlerce hayvanın çektiği işkenceden haberdar mı?” diye soruldu. 
 
HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner, “Bu nasıl bir anlayıştır ki hisleri olan bu hayvanlar hem 'evlat' diye tanımlanıyor hem de bu hayvanların sistematik işkenceye maruz bırakılmasında bir sakınca görülmüyor? Geçtiğimiz Aralık ayı sonunda, tek seferde, sadece Brezilya'dan 27 bin dana Mersin Limanı'na getirildi. Bu hayvanlar, korkunç eziyetlerle, kırılan kemikleri ile günler boyunca seyahate zorlanarak, aç-susuz bırakılarak ülkemize taşınıyor. Bu hafta ise sosyal medyada, Türkiye'deki mezbahaların durumuna ilişkin yine korkunç videolar paylaşıldı. Sayın Bakan, herhalde Hz. İbrahim'in hikayesinden etkilenerek bu açıklamayı yaptı ancak o devir çok eskide kaldı. Hiçbir gerekçe, hayvanlara reva görülen bu zulmü haklı çıkaramaz. Bakan Fakıbaba, bu görüntülerden, hayvanlara uygulanan bu zulümden hiç mi rahatsızlık duymuyor?” ifadelerini kullandı. 
 
'Sokaktaki kedi, köpek ile ineğin, koyunun hiçbir farkı yok'
 
Sokaktaki kedi, köpekle ineğin, koyunun hiçbir farkı olmadığını ifade eden Burak,  “Türkiye, sokak hayvanlarına uygulanan bir işkence olayında nasıl ayağa kalkıyorsa mezbahadaki, canlı hayvan taşımacılığındaki zulme de sessiz kalmamalı. Sokaktaki kedi, köpek ile ineğin, koyunun hiçbir farkı yok. Vicdanı olan herkesi kendisini sorgulamaya, vazgeçilemeyen et sevdasının ne gibi acılara yol açtığı üzerine düşünmeye, mezbahalardaki, hayvan nakillerindeki zulme karşı tepki vermeye çağırıyorum” dedi.