IPCC'den küresel ısınma uyarısı

  • 09:47 12 Ocak 2018
  • Ekoloji

 

HABER MERKEZİ - BM’ye bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından hazırlanan rapora göre, 2100 yılına kadar küresel ısınmada 1.5 derecelik artış yaşanacak. 
 
Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan rapora göre, küresel ısınmadaki artış devam edecek. IPCC tarafından önümüzdeki Ekim ayında yayınlanacak rapora dair yapılan açıklamada, sera etkili zararlı gazların atmosfere salınma düzeyinin bu şekilde devam etmesi halinde küresel ısınma devam edecek.
 
2040’a kadar artacak 
 
Açıklamada, küresel ısınmadaki artışın 2040 yılına kadar 19’uncu yüzyıl düzeyinden 1.5  dereceye ulaşacağı kaydedildi. Açıklamada, küresel ısınmanın 1.5 derece ile sınırlandırılmasının aşırı sıcaklık, kuraklıklar ve sellerin önlenmesinde önemli olacağına vurgu yapıldı. Son olarak 2017 başında küresel ısınmanın 19’uncu yüzyıl sonuna oranla 1 derecenin üzerinde olduğu duyurulmuştu.
 
Kömürden vazgeçilmesi gerekiyor 
 
IPCC sözcüsü Jonathan Lynn, küresel ısınmanın durdurulabilmesinin en önemli adımlarından biri olarak en kısa sürede kömür üretimi ve tüketiminden tümüyle vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca petrol ve doğalgaz gibi diğer fosil enerjiler yerine rüzgar ve güneş enerjisinden ağırlıklı olarak faydalanılması gerektiğine dikkat çekiliyor.
 
Rapor Ekim ayında yayınlanacak 
 
BM’ye bağlı kuruluş olan IPCC’nin sözcüsü Jonathan Lynn, küresel ısınmaya dair hazırladıkları uzman görüşlerini içeren raporun taslak metnin hükümetlere iletildiğini söyledi. Hükümetlerin yapacakları eklemeler sonrasında raporun Ekim ayına kadar yayınlanması planlanıyor.