Cerattepe için toplanan imzalar Meclis’e gönderilecek

  • 13:54 13 Ocak 2018
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - Cerattepe'de maden arama faaliyetlerinin sonlandırılması için Artvin Çevre Platformları tarafından toplanan on binlerce imza 16 Ocak salı günü TBMM'ye iletilecek. 
 
Artvin Cerattepe'de Cengiz Holding'in maden araması yapması Yargıtay tarafından onanmasının ardından  Artvin Çevre Platformları tarafından İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya ve Sinop'ta on binlerce imza toplandı. Toplanan imzalar 16 Ocak salı günü TBMM'ye teslim edilecek. Ankara'ya gitmeden önce bulundukları kentlerde konuya dair basın açıklaması yapan platformun, İstanbul'daki açıklamasının merkezi Bakırköy Özgürlük Meydanı ve Kadıköy Kilise Meydanı oldu. 
 
“Artvin'de maden istemiyoruz” yazan pankartların açıldığı açıklamalarda Cerattepe'de maden aramasının biran önce durdurulması çağrısı yapıldı. 
 
Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceğinin de ifade edildiği ortak açıklamalarda,  “Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir.
 
‘Mücadele gerekçesi çevre sevgisi’
 
Doğayı, endemik türler başta olmak üzere, bir bütün olarak tehdit eden, insanların kültürlerine ve yaşam alanlarına kast eden, ekolojik sistemde onarılmaz yaralar açması bilim insanlarınca kanıtlanmış olan, ülkemiz ekonomisine getiri sağlamaktan çok şirketlerin kar sağlaması üzerine planlanmış çalışmalara karşı mücadele etmenin ülke ve çevre sevgisinin gereği olduğuna inanıyoruz” denildi. 
 
Artvin’de OHAL kapsamındaki yasakların devam ettiğinin hatırlatıldığı açıklamalarda,  bu durumun insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının savunulmasını ve ifade edilmesini engellediğine de dikkat çekildi. 
 
‘Madencilik faaliyeti son bulsun’
 
Açıklama son olarak, “ Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz” denildi. 
 
Açıklamalar, sloganlarla sona erdi.