'Kanal İstanbul projesi kenti olumsuz etkileyecek'

  • 15:43 3 Şubat 2018
  • Ekoloji

 

İSTANBUL - İstanbul Çevre Mühendisleri Odası'nın düzenlediği forumda, Kanal İstanbul projesinin kente yapacağı olumsuz etkilere dikkat çekildi.
 
İstanbul Çevre Mühendisleri Odası tarafından, İstiklal Caddesi'nde bulunan şubelerinde, Kanal İstanbul projesinin ayrıntılarının anlatıldığı forum düzenlendi. Çok sayıda yaşam savunucusu, akademisyen ve öğrencinin ilgi gösterdiği forumda, Kanal İstanbul masaya yatırıldı.
 
Forumda ilk olarak Çevre Mühendisi Hakan Tekin konuştu.  Terkos Gölü'nün de tamamen yok olacağını, Küçükçekmece Gölü'nde göçükler oluşacağını belirten Hakan, "Devasa hafriyat çalışmasından toksin hava kirliliğine neden olacak. Aslında, sulak alanlar yapıya açılacak.  ÇED raporunda projenin yapılma nedeni olarak denizdeki gemi sayısının artması bilgisi yer alıyor. Bir güvenlik sorunundan söz ediliyor. Ancak bu bilgi de doğruyu yansıtmıyor" dedi.  
 
Bugüne kadar gerçekleşen projelerle 12 bin hektar tarım alanının yok olduğunu söyleyen Hakan, köylerdeki tarımsal alanlarının yok olacağına dikkat çekti.     
 
 Forum soru-cevap bölümü ile sona erdi.