Edirne’de 500 köpek kayboldu, yaşam savunucuları harekete geçti

  • 19:28 7 Şubat 2018
  • Ekoloji

 

EDİRNE – Edirne çöplüğünde barınan 500 köpeğin bir anda ortadan kaybolmasına ilişkin hayvan dostları harekete geçti.

Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Nurhan Kalender, eski çöplükte yaşayan yaklaşık 500 köpeğin ortadan kaybolduğunu belirterek, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kentte geçen yıl Kasım ayında kapatılan eski çöplükte barınan ve belediye tarafından beslenen yaklaşık 700 köpekten 500 kadarının ortadan kaybolduğunu söyleyen Nurhan, dernek üyeleri ile gittikleri çöplükte tutanak tuttu. Nurhan, ayrıca köpeklerin kaybolması konusunda savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Köpeklerin 4-5 günlük süreçte kaybolduğunu ifade eden Nurhan, "Edirne çöplüğü burası, biz buraya 2-3 yıldır geliyoruz. Burada çok sayıda hayvan sefalet içinde yaşamaya çalışıyordu. Kapandıktan sonra biz beslemeye çalıştık, fakat sayı 700-800 olunca, biz dernek olarak besleme imkanımız olmadığı için belediyeye başvurduk. Belediye ekipleri 2 aydır hayvanları burada düzenli besliyor. Burada 24 saat güvenlik var. Kameralar var. Bu alanda yüzlerce köpek 1 Şubat Salı gününden itibaren kayboldu. Ondan önceki çarşamba günü çok fazla köpek vardı, ama bu 4-5 gün içinde bu köpekler birdenbire kayboldu. Buraya hayvanları beslemeye gelen genç arkadaşlarımız var onlar fark etti" dedi.