Özgürlüğü ellerinden alınan yüzlerce hayvan Brezilya’dan Türkiye’ye getiriliyor

  • 18:15 10 Şubat 2018
  • Ekoloji

 

HABER MERKEZİ - Brezilya’daki hayvan hakları aktivistleri, hayvan çiftliği ve sığır eti endüstrisindeki finansal çıkar sahipleri tarafından saldırıya maruz bırakıldı. Aktivistler, hayvan taşımacılığındaki işkenceyi belgeleyen bir e-posta aracılığıyla Türkiye’deki aktivistlere dayanışma çağrısında bulundu.
 
Yeşil Gazete’nin haberine göre Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen “ithal hayvanlar”, hayatlarının sonunu getirecek olan yolculuğa çıkarıldı. Bu yolculuğu, fotoğraf ve videolarla belgeleyen ve dayanışma çağrısında bulunan bir e-posta, 5 Şubat’ta Türkiye’deki aktivistlerin gelen kutusuna düştü.
 
Minerva Foods isimli şirket tarafından özgürlükleri ellerinden alınan yüzlerce hayvan  NADA isimli gemiye yüklenirken, kamyonların ulaşımına engel olmak isteyen aktivistler ise liman polisi tarafından fiziksel olarak tehdit edildi ve defalarca hayati tehlike atlattı.
 
Gemiyi kontrol eden veteriner hekim, “dışkı, idrar, kötü koku, sıcak, aşırı kalabalık, gıda ve sus yoksunluğu”nu not ederken, yola çıkan üç geminin durdurulması ve bu ticarete karşı kamuoyu yaratmak amacıyla Brezilyalı aktivistler, Türkiye’deki yaşam hakkı savunucularını harekete geçmeye çağırdı.
 
Aktivistler, hayvanları taşıyan gemilerin çevreye verdiği zarara da dikkat çekti.