Uzundere'de direniş kazandı

  • 09:18 14 Şubat 2018
  • Ekoloji

 

İZMİR - Uzundere'de yapılmak istenen JES kuyuları için mahalle sakinlerinin yaptığı başvuru sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verildi. Halk Maçka'daki çevrecilerin direnişine ise "Diren Maçka Uzundere seninle' sloganları ile destek çıktı.
 
İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Uzundere Mahallesi'nde Adem Petrol, Termal, İnşaat, Turizm, Maden, Enerji İthalat İhracat ve Sanayi A.Ş. tarafından mahallenin ortasına iki adet Jeotermal Enerji Santrali (JES) kuyusu açılmak istenmesine karşı İzmir 1. İdare Mahkemesi'ne "Yürütmenin durdurulması" talebiyle yapılan başvuruda karar çıktı. Mahkeme, mahalle sakinlerinin geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı başvuru doğrultusunda projenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. İzmir Valiliği tarafından "ÇED Olumlu" raporu verilen proje, mahkeme süreci devam ederken, proje şirketi iş makineleri ile kuyuları açmak istemiş, bunun üzerine mahalle sakinleri nöbete başlamıştı. 
 
'Kararda halkın direnişi etkili oldu'
 
Mahkeme kararının ardından mahalle sakinleri basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan avukat Naciye Bal, önemli bir kazanım elde ettiklerini belirtti. Kararın alınmasında halkın nöbetinin etki ettiğini söyleyen Naciye, hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatarak mücadeleye devam edeceklerini sözlerine ekledi. Naciye, daha önce Uzundere'de bir inşaat şirketinin açtığı kuyuya biriken suya düşerek iki çocuğun öldüğünü kaydederek, belediye ve emniyete çukurların derhal kapatılması için başvuracaklarını kaydetti. 
 
Açıklamanın ardından toplanan kitle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Dolmabahçe-Levazım tüneli projesi kapsamında Maçka Demokrasi Parkı'nda ağaçların taşınmasına karşı yapılan direnişe destek amacıyla "Diren Maçka Uzundere seninle" sloganları attı.
 
'ÇED gerekli değildir' kararı hukuka uygun değil
 
İzmir İdare Mahkemesi'nin verdiği kararda da ruhsatlı araziler üzerinde kayıtlı zeytinliklerin bulunması nedeniyle burada bulunan zeytinliklerin zarar göreceği belirtilirken, jeotermal santral kurulmasının ise doğaya ve insan yaşamına geri dönüşümü olmayan zararlar vereceği ibaresi yer aldı.
 
Ayrıca mahkeme projeye verilen "ÇED gerekli değildir" kararında ise hukuka uygunluk bulunmadığını belirtti.