Amazon ormanlarını talan yasası onaylandı

  • 11:53 2 Mart 2018
  • Ekoloji

 

HABER MERKEZİ- Brezilya'da Yüksek Mahkeme, Amazon ormanlarının korunması kanununda yapılan tartışmalı değişikliği onayladı. Değişikliğe göre Amazon ormanlarında geçmişte ağaç kesen toprak sahiplerine af gelecek.
 
 Brezilya'da Yüksek Mahkeme, Amazon ormanlarının korunması kanununda yapılan tartışmalı değişikliği onayladı. Çevrecilerin büyük tepki gösterdiği yasa değişikliğine göre geçmişte ağaç kesen toprak sahiplerine af gelecek. Karara tepki gösteren çevreciler 2012 yılında kabul edilen orman koruma yasasında yapılan revizyonun, dünyanın en büyük yağmur ormanını yasa dışı tahrip edilmesinin önünü açacağını belirtti. 
 
Milyonlarca kilometrekaresi Brezilya sınırları içinde olan Amazon ormanlarında toprak sahibi olanlar, 1965'te kabul edilen yasalara göre topraklarının belli bir bölümünü orman olarak korumak zorunda. Bu oran yüzde 20 ile 80 arasında değişiyor. Ancak Yüksek Mahkeme'nin onayladığı kanun değişikliği ile bu oranları değiştirmek kolaylaşacak. Orman aynı zamanda hala keşfedilmekte olan birçok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.
 
Brezilya'da hükümet geçen yıl da Amazonlar'da yer alan büyük bir doğal koruma alanının statüsünün, madencilik faaliyetleri için değiştirilmesini onaylamıştı.