Kayyımın 'temizledik' dediği dere hastalık saçıyor!

  • 09:01 9 Mart 2018
  • Ekoloji

 

 
 
 
MARDİN - Kızıltepe ilçesinde aylar önce kayyım tarafından "Temizlendi" denilerek basına servis edilen Zergan Deresi hastalık ve kir saçmaya devam ediyor.
 
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kayyım tarafından "Temizleme çalışması başlatıldı" denilen Zergan Deresi çöpten geçilmiyor. Merkezde bulunan ve mahalleleri çepeçevre saran derenin ıslah çalışması belediye ve yerel basına göre Aralık ayında yapılmıştı.
 
Dere hastalık saçıyor!
 
Islah edildiği iddia edilen ve halk tarafından şikayetlere rağmen temizlenmeyen derenin kenarından yurttaşlar geçemiyor. Hastalık saçan ve çevresinde bulunan evlerde kusma şikayetlerinin olduğu derede var olan kir yosun tutmuş halde. Yurttaşların şikayetine rağmen temizlenmeyen derenin çevresinden her gün yüzlerce yurttaş geçmek zorunda kalıyor.
 
'El atılıp temizlenmesi gerek'
 
Hem park hem mahalle hem de ana yoldan geçen derenin bir an önce temizlenmesi gerektiğini vurgulayan yurttaşlar, "Burası aylardır bu halde bulunuyor. Onca şikayetimize rağmen tek bir adım atılmadı. Kirden yosun tutan derede eskiden hayvanlar su içerken şimdilerde hayvanlar bile derenin kenarına gelemiyor. Kimse yanından geçmek istemiyor ama merkez yolda olduğu için insanlar geçmek zorunda kalıyor. Yakında bulunan evlerde çoğu çocuk olmak üzere birçok kişi hastalandı. Hastaneye mide bulantısıyla giden insanların enfeksiyon kaptığı anlaşıldı" dedi.
 
Kayyımın açıklamaları dereyi temizle(ye)medi!
 
Daha önce Aralık ayında temizlendiği iddia edilen dere için de kayyım Ahmet Odabaşı, "Yaklaşan kış ayları öncesinde dere yataklarını temizleyerek, su birikintisinin önüne geçip çalışmaları kısa sürede tamamlayacağız. İlçede bulunan dere yataklarını dolduran ot, çamur ve atıkları temizleyip hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırmaya hem de yağan yağmurlar nedeniyle derede birikinti olmasını önlemeye çalışacağız" açıklamasında bulunmuştu.