Silvan'ın doğası da yok edilmek isteniyor

  • 09:05 15 Nisan 2018
  • Ekoloji
DİYARBAKIR - Silvan ilçesinde bulunan Tekel Mahallesi'nde tarihi öneme sahip olan Ziraat Bahçesi'nde 5 aydır ağaç kıyımı yapılıyor. 
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 2015 yılı itibariyle kentini ve kendini yönetmek isteyen binlerce kişinin direnişi tetikleyen en önemli etkenlerden biri de Kürdistan doğasına yönelik yapılan sistematik saldırılardı. Dönemin Silvan Belediyesi tarafından yapılan çağrıyla, sorunların çözümünde geliştirilecek yöntemler, yereli güçlendirme, halkı söz ve karar sahibi kılma felsefesiyle hareket edilmesi gerektiği vurgulanmıştı. Halkın bu talebine karşı "Sokağa çıkma yasağı" ilan edilerek tüm savaş teknikleriyle saldırı yapıldı. Yasak sürecinde gerçekleşen yıkımın ardından yeşil alanlar da yok edilmeye başlandı. Tekel Mahallesi'nde bulunan tarihi Ziraat Bahçesi, Aralık ayından itibaren kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından onlarca ağaç kıyımına maruz bırakıldı. 
 
Silvan'ın en eski yeşil alanlarından olan alanın ağaçsızlaştırılmak istenmesine karşı kayyım atanan belediye yetkililerinden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Yaklaşık 5 aydır Ziraat Bahçesi alanında bulunan ağaçlar göz göre göre kıyıma tabi tutuluyor. 
 
Su da hastalık saçıyor
 
Ayrıca ilçenin çevresinde irili ufaklı birçok kaynağın birleşmesiyle oluşan Silvan suyu da hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dere yatağı içerisine atılan atıkların temizlenmemesi sonucu ağır kokular ise yeşillik alanını sarmış durumda. Çevreye yayılan kokudan ve Silvan doğasına yönelik saldırılardan rahatsız olduklarını belirten yurttaşlar, milyarlarca liranın akıtıldığı Silvan Belediyesi'nin çalışmamasından şikâyetçi olduklarını dile getirdi.