'Yanlış uygulamalarla toprağın verimliliği azaltılıyor'

  • 09:02 16 Nisan 2018
  • Ekoloji
Duygu Ciniviz/Rojda Aydın
 
DİYARBAKIR - Toprağı "doğaya dönüş" olarak tanımlayan Şirin Gül Dalkuş, kimyasalların verimliliği nasıl düşürdüğünü anlatarak, uyarılarda bulundu. 
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde organik tarım ürünleri üzerine işletme kuran Şirin Gül Dalkuş, toprağı kimyasallardan temizleyerek verimliliğini attırmayı hedefliyor. Toprağa olan ilgisini "İnsanın doğaya dönüşü, ekolojik sisteme dönüşü" sözleriyle açıklayan Şirin, ekolojik bilinçle toprak ve bitki ile bütünleşildiğinde insana feyz verdiğini söyledi. 
 
'Toprak kimyasala boğuldu'
 
Toprağın kimyasal yöntemlerle ilaçlandırılmasının verimliliği azalttığını vurgulayan Şirin, "Toprak kimyasal olduğu zaman aldığımız hiçbir ürün organik olmuyor. Bu anlamda bölgede devletin organik ürün teşviki yok. Zaten yıllardır devletin kimyasal ürünlere yönelik teşviki sonucu toprak kimyasala boğulmuş durumda. Toprağın kimyasala boğulması, yediğimiz ürünlerin doğallığını yitirmesi ile başlıyor" dedi.
 
'Organik tarım tohumdan başlar'
 
Organik ürünler kullanılarak toprağın verimliliğinin arttırılacağını ifade eden Şirin, "Organiğin toprak açısından ekolojik olarak şöyle bir yararı var; sizin attığınız tohumdan, sofranız gelinceye kadar zincirleme bir aşamadan geçiliyor. Bu durum Avrupa açısından çok yaygın olsa da Türkiye'de pilot bölgeler üzerinden yeni başlıyor. Ağrı, Van ve Dersim gibi yerler pilot bölge olarak ele alınıyor ve organik tarım teşviki yapılıyor. Aynı zamanda organik olarak tarımsal faaliyet yapmak istiyorsanız tohumdan başlayarak tüm aşamaların da aynı şekilde olması gerekiyor. Tohum organik olursa ilaçlama kimyasal ile yapıldığında da zaten ürün organik olmuyor, bu aşamalardan başarılı olarak geçse dahi hasat döneminde ilaçlama uygulamasında geçtiyse yine organik bir ürün elde ediyoruz"  diye konuştu.
 
'Kimyasalla bir yere varamayacağız'
 
Bölge açısından yanlış teşvik neticesinde çiftçilerin güvenlerinin sarsıldığını belirten Şirin, bu durum karşısında ilk aşamada ücretsiz olarak organik ürünlerle çiftçileri buluşturduklarını kaydetti. Şirin, "Ulaşabildiğimiz çiftçiler gayet memnun. Bir senenin bütün beklentisini topraktan alacağı verimliliğe bağlayan çiftçi açısından güven çok önemli. Silvan bu anlamda diğer bölgelere nazaran çok daha iyi, çiftçiler bu anlamda bizleri zorlamıyor. Toprağı kimyasaldan kurtarmak için organik ürünler en önemli alternatifi oluşturuyor. Çiftçiler ve toprakla uğraşan herkesin alıştırılmış yanlış uygulamaların dışına çıkması gerekiyor. Çünkü kimyasallarla bir yere varamayacağız" diye vurguladı.
 
'Mücadelemi sürdürdüm'
 
Mesleki hayatında toplumsal normları yıkmak için mücadele yürüttüğünü belirten Şirin sözlerine şöyle devam etti: "Topluma tarafından oluşturulmuş roller var. 'Kadınlar ziraatla uğraşamaz', 'Çalışamaz' denilerek yaşamın dışına itilmeye çalışılıyor ama kadınlar her şeyi yapabilir ve başarabilir. İktidar tarafından topluma kadın üzerinden şekil verilmek isteniyor. Buna karşı her kadın gibi ben de tüm zorluklara rağmen ayaklarımın üzerinde durmak için işletmemi açtım, mücadelemi sürdürdüm."