Ekoloji Birliği kuruluşunu deklare etti

  • 15:57 16 Nisan 2018
  • Ekoloji
DİYARBAKIR - 54 ekoloji örgütün imzasının bulunduğu Ekoloji Birliği, kuruluşunu deklare etti. Toplantıda konuşan Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Seher Kadiroğlu, halka ve yaşam savunucularına Ekoloji Birliği çatısı altında buluşma çağrısı yaptı.
 
Türkiye'nin birçok yerinde eş zamanlı olarak yapılacak olan Ekoloji Birliği'nin kuruluş deklarasyonu, Diyarbakır Mimarlar Odası'nda kamuoyuyla paylaşıldı. 54 ekoloji örgütünün imzasının bulunduğu deklarasyonun paylaşıldığı basın toplantısında, “Komeleya Ekolojiyê” yazılı pankart açıldı. Basın metnini okuyan Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Seher Kadiroğlu, geleceği kurtarma çabalarını ortak hareketlilikle kuvvetlendirmek için Ekoloji Birliği’ni kurduklarını ifade etti.
 
‘Yağma girişimine karşı mücadele vereceğiz’
 
Seher, ülkenin dört bir yanında yaşam alanlarını iktidarın talanına, yağma girişimlerine karşı koruma mücadelesi vereceklerinin altını çizdi. İlk buluşmalarını Bergama’da ikincisini Eskişehir’de gerçekleştirdiklerini hatırlatan Seher, Türkiye’nin 40 farklı yöresinden gelen ekoloji örgütleri olarak yaptıkları toplantılarda sorunlarının kaynağının ortak olduğunun tespitini yaptıklarını belirtti.
 
'Tarihin hiçbir döneminde bu tahrip edilmedi'
 
Türkiye’nin, tarihinin hiçbir döneminde bugünkü kadar büyük bir doğa tahribatıyla karşı karşıya kalmadığını hatırlatan Seher, Ekoloji Birliği ile bu gücü daha ortak, daha koordineli hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bütün yerel ekoloji mücadelelerini ve örgütlenmelerini doğal bileşenleri olarak gördüklerini dile getiren Seher, “Ekoloji mücadelesini siyasi program ve tüzüklerden bağımsız olarak kendi bulunduğumuz alanlarda üretiyoruz.  Yaşamı savunanların, birbirinin yarasını sarması, birbiriyle dayanışmasını hedefliyoruz. Ülkenin demokratikleşmesi, emeğin özgürleşmesi, barışın hakim kılınması için çabalayanlarla yan yana duracağız. Ekoloji Birliği sadece mevcut ekoloji örgütlerinin bir araya gelmesini değil, temel olarak gittikçe gelişen ekolojik ve yerel hareketlerin birlikte mücadele zeminini hedefler” dedi.
 
‘Mücadele parayla değil kolektif emekle yürütülür’
 
Ekoloji Birliği mücadelesinin maddi külfetini kendi öz güçleriyle karşılayacaklarını söyleyen Seher, mücadelenin parayla değil kolektif emekle, özveri ve dayanışmayla yürütülebileceğini sözlerine ekledi. Seher, su kaynaklarının, dağların, ormanların, denizlerin şirketlere ve sermayenin insafsızlığına devredilmesine izleyici kalmayacaklarının altını çizdi. Seher son olarak, halka ve yaşam savunucularına Ekoloji Birliği çatısı altında buluşma çağrısı yaptı.
 
Ekoloji Birliği’nde yer alan örgütler şöyle: 
 
Aliağa Çevre Platformu, Antalya Ekoloji.org, Antalya Sahillerini Savunma Meclisi, Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Ayvalık Tabiat Platformu, Bartın Platformu, Bergama Çevre Platformu, Bergama-Eşme-Sivrihisar-Havran-Küçükdere Elele Hareketi, Bozcaada Forum, Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP), Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu, Derelerin Kardeşliği (DEKAP), Didim Çevre Platformu, Dikili Çevre Platformu, Doğanın Çocukları, Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER), Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), Donkişot Bisiklet Kolektifi, DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), Erdek Körfezi Dayanışma Platformu, Eskişehir Ekoloji Birliği Girişimi, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP), Foça Forum, Güzelbahçe Çevre Derneği (Gülder), Halk İmdat, Hasankeyf Yaşatma Girişimi,İzmir Çevre Gönüllüleri (İZÇEP), Karaburun Kent Konseyi,Karadeniz İsyandadır Platformu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma DerneğiKocaeli Ekolojik Yaşam Derneği, Kuşadası Çevre Platformu, Kuzey Ormanları Savunması (KOS), Mersin NKP, Merzifon Çevre Platformu (MERÇEP), Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Murat Dağı Koruma Platformu, Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), Sinop NKP, Söke Çevre ve Kültür Platformu (SökeÇEP), TEMA Bergama, Tokat Yozgat Güçbirliği Platformu, Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP), Turgut Yardımlaşma Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, Yeni Foça Forum, Yerel Tohum Derneği, Yeşil Artvin Derneği, Yeşil ve Sol Çalışma Grubu.