Kızılcaköylü kadınlardan JES tepkisi: Çocuklarımızı GÜRİŞ için doğurmadık

  • 09:05 6 Aralık 2018
  • Ekoloji
Melike Aydın
 
AYDIN - Efeler ilçesinde GÜRİŞ şirketi tarafından ÇED raporu  beklenmeden hazırlıklarına başlanan JES yapımına tepki gösteren Kızılcaköylü kadınlar, "Devlet kendi yasalarına uysun. Biz çocuklarımızı GÜRİŞ için doğurmadık" dedi. 
 
Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı köylerin bulunduğu alanda Gürmat Enerjİ Şirketi'nin Jeotermal Enerji Santralleri (JES) yapımı için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu beklemeden, satın aldıkları 28 dönümlük arazinin etrafını tel örgüler ile sardı. JES yapımına karşı yaklaşık 120 gündür direniş halinde olan kadınlar önceki gün bölgeye gelen jandarmalar tarafından darp edilirken, yaralanan Leyla Çiyanşen, Fatma Orbay ve Hatice Barlas gözaltına alındı. 
 
Gözaltın alınan kadınlar serbest bırakıldıktan sonra aynı gün darp raporu alarak, Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dün ise şirket yetkilileri, gece saat 03.00 sıralarında TOMA ile toprağı sulayarak çamur haline getirdi. Kurdukları çadırda nöbet tutan Kızılcaköylü kadınlar, toprağın su dökülerek çamur haline getirilmesine tepki gösterdi. 
 
'Askerler GÜRİŞ'e koruma yapmışlar'
 
Devletin kendi yasalarına uyması için çağrı yapan Kızılcaköylü kadınlardan Aysel Güngör, JES yapımına tepkisini "ÇED süresi daha var. Karar çıkmadan çit ile çeviriyorlar. Bu çiti neden çeviriyorlar?" diye sordu. Aysel, "Burası özel mülkse özel mülk. Oldubittiye getiriyorlar. Rapor çıkana kadar şantiyeyi kurmak istiyorlar. Askerler de GÜRİŞ'in adamları bizim değil. Bizim kendi askerlerimizi GÜRİŞ'e koruma yapmışlar. Nasıl olduğunu baştakilere sormak lazım. 100 tane asker var burada. Nasıl GÜRİŞ'e koruma yaparlar anlamış değilim" dedi.
 
'Zeytinleri bıraktık eyleme geçtik'
 
Jandarma tarafından darp edilen ve sonrasında hastaneye kaldırılan Fatma Orbay ise, yaklaşık 120 gündür nöbette olduklarını, bu yüzden zeytinlerini bile toplayamadıklarını söyledi. Adliyeye suç duyurusunda bulunduklarını belirten Fatma,  "Biz kötü bir şey yapmıyoruz ki, jandarma neden bu kadar zor kullandı? Önce biber gazı kullanacağız dediler sonra kuvvetlerini kullandılar kadınlar üzerinde" diye konuştu. 
 
'Belediye başkanı bizi ziyaret etmedi'
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin JES yapımıyla ilgili kendilerine destek olmadığını söyleyen Zehra Doğrul da, belediye başkanı Özlem Çerçioğlu'nun bir kez olsun kendilerini ziyarete gelmediğini söyledi. Hiçbir partiye oy vermeyeceğini dile getiren Zehra belediyeye olan tepkisini şu sözlerle anlattı: "Çöp arabamız, motorumuz vardı, elimizden gitti. Düğün salonumuz vardı, onu işgal etti başkasına sattı. Düğün salonumuza cami imarı vermiş, köy zeytinlikleri vardı, her yıl muhtarlığa para gelirdi. Bunları köylünün elinden aldı. Geçen sene zeytinler telef oldu. Biz halkını düşünen, halk ile düşünen belediye istiyoruz. Devlet koltuk veriyor, para veriyor. Bizi satsın diye değil, korusun diye. Onlar bizi oturdukları koltukta sattı. Askerleri dikiyorlar yalancıktan bize yemek yolluyorlar. Biz dilenci değiliz." 
 
'Çocuklarımızı GÜRİŞ için doğurmadık'
 
Kızılcaköyü'ne ziyaret amacıyla gelen Elmas Uyanık ise, "Devlet bizi jandarmayla karşı karşıya getirdi. Biz istiyoruz ki hepimiz aynı haklara sahip olalım. GÜRİŞ kendi şahsı için para kazanacak, ama bizim toprağımız, vatanımız, ağacımız, yaşam hakkımız yok olacak. Biz çocuklarımızı GÜRİŞ için doğurmadık. Kışın İstanbul'da olurdum. Ama durum böyle olunca buraya geldim. Sonuna kadar destek oluyorum ve gitmeyeceğim" dedi.