Kızılcaköy'de valilik uzlaşmaya gitti, halk 'nöbete devam' dedi

  • 11:10 6 Aralık 2018
  • Ekoloji
AYDIN - Kızılcaköy'de valiliğin ÇED sonucunu beklemeden jandarma eşliğinde araziye giren şirkete karşı oluşan kamuoyu sonucu valilik kendi hazırladıkları rapor çıkmadan çalışmalara başlanmayacağı söz verdi. Halk ise nöbete devam kararı aldı.
 
Gürmat Şirketi'nin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin sonuçlanmasını beklemeden Jeotermal Enerji Santrali (JES) için Aydın Kızılcaköy'de başladığı çitleme çalışmaları ve bir erik ağacının sökülmesine karşı halkın direnişi sonuç verdi. Kamuoyunun desteğini alan Kızılcaköylü yurttaşlarla Vali yardımcısı Mustafa Hulusi Arat yaptığı görüşmede şirketin Valiliğin ÇED raporuna ilişkin kararı çıkmadan çalışmalara başlamayacağı sözü verildi. ÇED raporu çıksa dahi karşı geleceklerini söyleyen yurttaşlara vali yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, "Hukuksuz hiçbir faaliyet olmayacak, bizim yetki sınırlarımız belli" cevabını verdi.
 
'Engellemeyi biz yaparız'
 
Aydın'da 120 kuyudan oluşan JES projesine karşı bir araya gelerek 117 gündür nöbet eylemi düzenleyen Kızılcaköylü yurttaşlar, Gürmat Şirketinin köy yakınlarında satın aldığı 28 dönüm arazide beton direkler ve tel örgüler germesine izin vermedi. Valiliğin şirket için TOMA ve jandarma tahsis etmesine karşılık, yurttaşlar basın ve sosyal medya aracılığı ile protestolarını sürdürdü. Dün eylem çadırını ziyaret eden vali yardımcısı yurttaşlara suç işlediklerini belirterek "Usulsüz kanunsuz bir görev varsa bu benim görevim. Siz protestolarınızı yaparsınız ve başvurularınızı yaparsınız ama engellemeyi biz yaparız. Siz yaparsanız suçlu oluyorsunuz ben yaparsam görevimi yapmış olurum" dedi.
 
'Eriklerin sökülmesi ÇED'e hazırlıktır'
 
Özel mülkiyet olduğu için tel örgülere izin verilen arazide sökülen erik ağacını soran bir yurttaşa, erik ağacı sökmenin kanunen bir engelin olmadığı cevabını veren Mustafa Hulusi tepki ile karşılandı. Emlakçıdan alınan arazi için "O tarlayı ben satmadım siz sattınız" diyen vali yardımcısına Yırca'da bir gecede 120 zeytinliğin söküldüğünü ve Tarım Bakanlığının sessiz kaldığını hatırlatan bir yurttaş "Bizim zeytinlik arazi vasfı değiştirildi 1. Sınıf araziden 4. Sınıf araziye dönüştürüldü. Tapuda araştırıp bulduğumuz evrakla dava kazandık. Çünkü ispatladık. Ama eriklerin sökülmesi de ÇED sürecine hazırlıktır" dedi. 
 
Vali yardımcısı ise çitlerin içinde yapılacak herhangi bir işlem halinde kendisine haber verilmesi talebinde bulunarak çadırı terk etti.
 
Çitlerin kalmasını kabul eden yurttaşlar, oyalanmaktan endişe ettiklerini söyleyerek ÇED kararının olumlu çıkması halinde Danıştay'a başvuruda bulunabilecek. Yurttaşlar şirketin sürecin sonuçlanmasını beklemeden yeniden inşaata başlamalarından endişeli.