Serpil Kemalbay’dan Salihli'de süren JES nöbetine ziyaret

  • 20:03 7 Ocak 2019
  • Ekoloji
MANİSA - Salihli’de kurulmak istenen JES’lere karşı direnen yurttaşları ziyaret eden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kuyuların açıldığı alanı yerinde gördü
 
Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı mahallesinde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı 2 Ocak'ta köylülerin başlattığı direniş devam ederken, çadır "yasal değildir" gerekçesiyle kaldırıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve beraberindeki heyet, JES nöbetini ziyaret etti.
 
Manisa’da oluşan direnişin daha önce şirketlerin doğayı nasıl kirlettiğinin deneyimlenmesiyle öğrenildiğini belirten Serpil Kemalbay, “Doğanın bir daha insanlar için kullanılamaz hale getirdiğini Aydın’dan biliyoruz. Toprağın, suyun kirletilmesinden sonra bir daha köylülerin bütün faturayı yüklendiğini, sermaye gruplarının ise kasalarını doldurarak arkalarından yaşanmaz bir enkaz bırakarak gittiğini görüyoruz. Devletin yapması gereken ise bu tahribatın önüne geçmek, kaymakamın, valinin yapması gereken bu çevre suçunu önleyebilmek ve bu tür şirketlerin önüne geçmek. Ama halk bunun önüne geçiyor çünkü kendi yaşam alanlarını koruyor” dedi.
 
Yurttaşların doğasını koruyarak çocuklarına verimli toprakları miras bırakmak için direnişi sahiplendiğini söyleyen Serpil, direnişçilerle bir araya geldikten sonra hep beraber kuyuların açıldığı alanı yerinde gördü.